Ebből az 5 másodperces tesztből kiderül, hogy ügyesen hazudsz-e!

Hazug csajok társasága című film
Fanni

Nem akarjuk elhinni, hogy ez ennyire könnyen kiderül!

A hazugság alapvetően nem szép dolog, ám az a másik véglet, ha azzal áltatjuk magunkat, hogy soha nem hazudunk, hiszen kutatások bizonyítják, hogy egy átlagos ember naponta (bizony, NAPONTA) háromszor is hazudik.

Persze nem komoly hazugságokra kell gondolni, hanem ilyen füllentésekre, így fontos, hogy különbséget tegyünk a két fogalom között, hiszen míg a füllentéssel nem bántunk meg a legtöbb esetben senkit (vagy épp megvédünk vele valakit), addig a hazugság sokkal komolyabb, amivel manipulálni, átverni próbálunk másokat.

Az élete során egyértelmű, hogy mindenki kerül olyan helyzetbe, hogy hazudnia „kell”, de az is biztos, hogy két embertípus van ilyen tekintetben.

Vannak azok, akik hihetetlenül nyitott személyiségek, és nem esik nehezükre hazudni és manipulálni másokat. Ráadásul, ha ők hazudnak, akkor nagy valószínűséggel észre sem veszed a dolgot, annyira profin és könnyedén csinálják. A másik csapat már a hazugság gondolatára is rástresszel, így amikor sor kerül rá, akkor szinte mindenkinek egyértelművé válik, hogy hazudik.

Mi van, ha azt mondjuk, hogy a következő 5 másodperces tesztből rögtön kiderül, hogy te melyik kategóriába tartozol?

Richard Wiseman, az angliai Hertfordshire Egyetem professzora videója azt állítja, hogy pillanatok alatt, egy egyszerű teszttel bárki megállapíthatja, hogy valaki jól hazudik-e:

A lényeg egyszerű: kérj meg valakit, hogy a domináns (amit a legtöbbször használ) mutatóujjával rajzoljon egy Q betűt a homlokára. Ha a Q betű „farka” baloldalra kerül, hogy valaki más is leolvashassa a Q-t, az illető egyértelműen másokra koncentrál, vagyis extrovertált, és valószínűleg nagyon ügyesen tud hazudni. Ha a „farok” jobbra lendül, hogy a Q saját maga számára legyen olvasható, akkor az adott személy valószínűleg inkább magára koncentrál, és szörnyen hazudik.

Bár a hazugok kiszimatolása trükkös, ám van néhány kutatás, amely alátámasztja, hogy az, ahogyan egy személy egy betűt rajzol a homlokára, sok mindent elárul az ember önképéről, és másokhoz való hozzáállásáról.

Adam Galinsky, aki jelenleg a Columbia Business School Vikram S. Pandit professzora, kollégáival 2008-ban kipróbálták ezt a technikát, miközben azt vizsgálták, hogyan változik meg az emberek önképe, amikor erősnek vagy erőtlennek érzik magukat.

Az egyik kísérletben Galinsky 57 alanyának felét arra kérte, hogy írjon egy esszét egy olyan időszakról, amikor erősnek érezte magát; a másik fele pedig egy olyan időszakról írt, amikor kevésbé érezte magát erősnek. Az alanyok ezután elolvastak egy utasítássorozatot, amelyről azt hitték, hogy teszteli a koordinációjukat. Az első feladatban a résztvevők a domináns kezüket arra használták, hogy ötször a lehető leggyorsabban csettintsenek. A másodikban a domináns kezükkel egy E betűt kellett a homlokukra írni egy filctollal.

Azok, akik arról a pillanatról írtak, amikor erősnek érezték magukat, úgy írták az E betűt, hogy egy velük szemben álló személy egy visszafelé fordított E-t lásson, ami az önfókuszra utal, hiszen csak arra gondoltak, hogy ők hogyan látnák a betűt. Azok viszont, akik egy olyan pillanatról írtak, amikor is gyengének érezték magukat, az E betűt fordítva írták, úgy, hogy a szembe álló személy helyesen lássa. Ez összességében arra utal, hogy akik erősnek érzik magukat egy adott pillanatban, talán kevésbé tudnak belegondolni mások nézőpontjába. Érdekes, igaz?

Ha érdekel, hogy milyen hazugságokat mondtak emberek az első randin, akkor katt a galériára!

Nézd meg a galériánkat - 9 kép
Emberek felfedték a legnagyobb hazugságokat, amiket egy randin mondtak nekik