4 pszichológiai módszer, hogy megküzdhess a pletyka által okozott szorongással

Getty Images
JOY

Nem mindenki szereti a pletykát, sőt, egyesekben komoly feszültséget szül, ha ezt kell hallgatniuk.

Mindannyiunknak volt már része pletykában, teljesen mindegy, hogy te voltál az, akiről szólt, aki mondta, vagy csak hallgattad. A pletyka afféle fizetőeszköz a szociális világunkban, arra szolgál, hogy általa egy kis bizalmat ébresszünk magunk felé a másik emberben. Információcsere, adjuk és vesszük.

Másfelől a pletykát közlő személyt gyakran bélyegzik meg a többiek azzal, hogy áruló, aki elárult egy másik bizalmi kapcsolatot, rossz hírét keltette valakinek.

Olvasd el ezt is!
4 pszichológiai ok, amiért a csalók könnyedén átvernek másokat

Egy 2013-as kutatás szerint, amelyet Cole and Scrivener néven emlegetnek, a pletykások önértékelése, önbizalma alacsony. Arra jutottak, hogy amikor ezek az emberek rossz hírét keltették egy pletykával valaki másnak, akkor ők maguk jobbnak, többnek érezték magukat.

Szeretnéd tudni, hogyan kell mindezt jól kezelni? Ha beveted alábbi tippjeinket, te leszel a baráti társaságod példaképe!

Így küzdj meg a pletykásokkal és magával a pletykával

Nem rád tartozik

Vedd észre, amikor valaki teljesen értelmetlenül, esetleg rossz szándékkal szeretne veled megosztani valamit valaki másról. Nem vagy az anyukája, így nem kell rászólnod, de hagyd figyelmen kívül és tereld el a témát. Vannak olyan dolgok, amikbe nem kell beavatkoznod, mert semmi közöd hozzájuk. Tudd, melyek ezek!

Mutass érdektelenséget

A pletykások azért is szeretnek pletykálni, mert úgy érzik, túl kevés figyelmet kapnak a környezetüktől. Éppen ezért, ha az egyik kollégád az ebédnél vad pletyizésbe kezd a többiekről, te maradj érdektelen, mutasd ki, téged ezek a dolgok egy kicsit sem hoznak lázba.

Állítsd le!

Talán már kipróbáltad a fenti két megoldást, vagyis udvariasan elterelted a szót, esetleg finoman kifejezted, hogy nem érdekelnek a „hírek”, a másik mégis folytatja. Ilyenkor nem marad más hátra: fejezd ki határozottan, hogy téged zavar ez a beszélgetés. Ha kell, mondd a szemébe, egyenesen, határozottan, hogy álljon le.

Miért csinálod ezt vele?

Egy egészséges embert azért is zavar a pletyka, mert együtt tud érezni azzal, akiről szól. Ilyen esetben bátran kérdezd meg a pletykás felet, mégis miért hozza ilyen kínos helyzetbe a történet szereplőjét? Miért jó neki bemocskolni őt? Talán ettől észbe kap és elgondolkozik a viselkedésén.

Olvasnál még a témában? Akkor katt a galériára!

Nézd meg a galériánkat - 4 kép
Ezzel a 4 dologgal fordul legtöbbször pszichológushoz az Y generáció