Minden, amit tudnod kell a fogkőről

B. Krisztina

Az első érdekesség a témában, hogy az embereknél oly gyakori fogszuvasodás a kutyáknál teljesen elenyésző. Gyakori viszont a fogkövesség, a fogak (főleg) külső felületén sárgás, barnás felrakódások formájában.

Dr. Vainer Attila írása

A fogkövesség sajnos nem csak esztétikai szempontból problémás. Ezeknek a fogköveknek porózus a szerkezetük, melyek kiváló életteret biztosítanak a baktériumoknak.

Az elszaporodó kórokozók íny-, illetve szájgyulladást okoznak. Ennek következtében jellegzetes, kellemetlen szájszag érezhető. Az ínysorvadás, a fogak meglazulása és kihullása is előfordulhat.

A jelenség inkább a kisebb testű fajtáknál figyelhető meg (uszkár, spániel, yorkshire terrier, csivava), de nagytestű egyedekben is kialakulhat. A fogkő eltávolítását állatorvos végezheti mechanikus vagy ultrahangos módszerrel. Utóbbi beavatkozás hatékonyabb, de elvégzéséhez az állatot szinte minden esetben altatni kell, ami a kutyusnak és a gazdinak is egy kellemetlen tortúra.

Érdemes tehát a megelőzésre helyezni a hangsúlyt, melyre már számos táplálék kiegészítő, kutyafogkrém, fogkefe kapható, amelyek mechanikus vagy enzimes úton akadályozzák meg a lepedék képződését. Más szerekkel a baktériumok számát és a gyulladásos folyamatokat lehet csökkenteni (pl. szájhigiéniás oldatok)

Egyes tápok is tartalmaznak fogtisztító hatású anyagokat. Kedvező lehet olyan táplálék etetése (csont), amely rágásra készteti az állatot. Nagyon sokat segítenek a megelőzésben a fogtisztító jutalomfalatok (dental stick), melyek úgy ápolják a kutya fogát, hogy közben örömet is okoznak neki.

Fontos, hogy megfelelő méretű stick-et válasszunk, nagy kutyának nem szabad kis méretűt adni, hiszen egyben lenyelheti.

A már kialakult fogkövesség megszüntetésére azonban ezek a módszerek kevésbé alkalmasak. Használatuk inkább a fogkövek eltávolítása után, a kiújulás megakadályozása céljából javasolt.