10 ötlet, hogyan hasznosíthatod a tojáshéjat a kertben

unsplash.com
Bellák Dóra

Most a legapróbb is számít, hasznosítsunk fel mindent, amit a háztartásban találunk!

A zero waste életmódot elsajátítani, vagy legalábbis bele-bele kóstolni, szerintem most igazán fontos feladat lenne mindenki számára. Egyszerű, apró trükkök segítségével sok mindent megoldhatunk a házimunkák közül.

Olvasd el ezt is!
Hasznosítsd újra a koronavírus alatt összegyűlt hulladékot lebomló csíráztatóként

A tojáshéjat rengetegféleképpen felhasználhatjuk, amivel környezetbarát módon varázsolhatjuk szebbé kertünket. Mutatunk is pár ötletet, mire tudod hasznosítani.

1. Öntözés

A héjban található kalcium és egyéb tápanyagok igazán jót tesznek a növényeknek. Ha tojást főztünk, semmiképp ne öntsük ki a vizet, várjuk meg míg kihűl ezután kezdődhet is a locsolás.

2. Palántázás

Ha magjainkat tojáshéjban csíráztatjuk, plusz tápanyaghoz juttatjuk őket. Csak töltsük meg őket virágfölddel és ültesünk bele pár szemet! Ha már elérték a 8 centimétert, mehet át az új helyükre.

3. Madáretetés

Nem csak a növényeknek kedvezhetünk vele. A madarak, főleg a nőstények tojásrakás után különösen igénylik a kalciumellátást. Szórjuk szét a tiszta, szárított tojáshéjdarabokat az udvaron vagy keverjük a madáreleséghez. Ehhez csak süssük meg a héjakat 120°C-os sütőben 15-20 percig, majd törjük apróra, így már használhatók.

forrás: unsplash.com
A madarakat akár ''rovarirtóként'' is bevethetjük a kertünkben, így mindenképpen érdemes odacsalogatni őket.

4. Komposztálás

Kifejezetten jó összetevője lehet a komposztnak, ezért érdemes megtisztítva, kiszárítva és összetörve belerakni, mert így sokkal gyorsabban lebomlik.

5. Kártevőirtás

A kártevő csigák, hernyók főként akkor szeretnek érkezni, mikor növényeink már kicsíráztak, hogy előszeretettel rágcsálhassák meg a leveleket. Megelőzésként a veszélyes mérgek helyett használjunk inkább durvára összetört tojáshéjat! Szórjuk meg a növények körüli részt vele és ezt a folyamatot minden esőzés után ismételjük meg!

Olvasd el ezt is!
A legsokoldalúbb fűszer, amivel még a kertedet is rendben tarthatod

6. Paradicsomtermesztés

Ültetéskor szórjunk a gödör aljára egy keveset, ezzel megakadályozhatjuk a kalciumhiány miatt kialakuló csúcsrothadást és a növényünk is ellenállóbb lesz a fertőzésekkel szemben. Ha ezt elhalasztottuk, a növény köré is szórhatjuk az apróra tördelt hájakat.

7. Őz űzés

Tipikus és különleges szagát egyáltalán nem kedvelik az őzek és a szarvasok. Így ha ez erdő melletti kertek gyakori látogatói, szórjuk körbe a területet zúzott tojáshéjjal, megelőzve a problémát.

forrás: unsplash.com
Az őzeket, szarvasokat távoltartja, viszont érdemes mérlegelni mielőtt belekezdnenék a tojáshéj szétszórásába, mert egyes rágcsalókat, nyesteket és rókákat viszont odavonzhatjuk vele.

8. PH-érték növelés

Amellett, hogy kalciummal, magnéziummal, és más ásványi anyagokkal látja el a talajt, bizonyítottan növeli a föld PH értékét is. Igaz türelemmel kell lenni, mert nem egyik napról a másikra történik. Mielőtt belecsapnál, mindenképp egy talaj PH-teszteléssel indíts!

9. Vízelvezetés

Konténeres ültetvényekben kavicsok helyett összetört héjat is szórhatunk a gyökér alá. Könnyebben kezelhető konténert kapunk, amiben a légáramlás is sokkal jobban biztosítva van. Ne felejtsük el minden éven kicserélni a talajt és az új tartozékot!

10. Mulcsozás

Olcsó és hatékony módja, ha tojáshéjt használunk erre a célra. Ráadásul apró kavicsoknak tűnhet messziről így esztétikailag se fogja bántani szemünket.

Hogy megtudd, mi mindenre tudod még hasznosítani házon belül is, kattints a galériánkba!

Nézd meg a galériánkat - 8 kép
Ne dobd ki a tojáshéjat, inkább használd fel a háztartásban!