Még felnőttként is helyrehozhatod a kapcsolatodat a családoddal: pszichológus válaszol

Unsplash/Sam Manns
Joy.hu

Eltávolodtatok, de már nem is tudod az okát? Évek óta nem beszéltetek? Ha ezt elolvasod, még ma fel fogod hívni őt!

„Az öcsém és köztem csak másfél év a korkülönbség, ennek ellenére mindig úgy éreztem, én vagyok a nagytestvér, az ő nővére, akinek az anyja helyett is gondoskodnia kell róla. Sokáig szinte elválaszthatatlanok voltunk, a kamaszévek alatt sokat buliztunk együtt, aztán valami történt… Felnőttünk és elkezdtünk eltávolodni egymástól.

A magam részéről egyre inkább azt éreztem, mintha semmi közös nem lenne bennünk. Veszekedtünk, sokat és csúnyán, az egyiknek az lett a vége 2018-ban, hogy két évig nem álltunk szóba egymással” – mesélte olvasónk saját történetét a témával kapcsolatban és azt kell, hogy mondjuk, hogy nagyon sok az övéhez hasonló sztori. De vajon mit mond a szakember, hogyan lehet 20-30 éves fejjel helyreállítani egy testvéri kapcsolatot?

Olvasd el ezt is!
Az exem újra össze akar jönni velem, elmondjam neki, hogy megcsaltam?

A pszichológus szerint így békülj ki a felnőtt testvéreddel

A Psychology Today magazin szerzője, a pszichológus Peg Streep egy hosszabb cikkben foglalkozott a testvéri kapcsolatokkal, azt írta, bármilyen szomorú, felnőttként csak a tesók 41 százaléka ápol egymással kimondottan jó viszonyt, míg 22 százalékuk kimondottan rosszban van a másikkal.
Streep szerint a legtöbb testvérpár először egy eltávolodást, majd szakadást él meg, ennek többnyire van köze valamelyik vagy mindkét szülőhöz. Elképzelhető, hogy nincsenek azonos véleményen az anyuka vagy az apuka viselkedésével kapcsolatban és ezért borul a bili, esetleg az egyik úgy érzi, a másik a kedvenc gyerek, neki jut minden, míg ő semmit sem kap. Utóbbi esetben – mivel nem vagyunk elég tudatos lények – a testvéren csattan a dolog, aki valójában nem követett el semmit.

A békülés lehetséges módjai - Új narratíva a családtagokról

Érdemes megkeresni a testvéredet és immár felnőtt fejjel leülni és beszélgetni a szüleitekről, a viselkedésükről, a rátok és a kapcsolatotokra gyakorolt hatásaikról. Elképesztően nagy AHA élményt okozhat egy ilyen, rá fogtok jönni, valójában mindvégig egy cipőben jártatok. Az sosem jó, ha az egyik vagy mindkét fél visszautasítja a kommunikációt, amikor a másik próbálkozik, bármilyen nehéz, engedjük be és adjunk neki még egy esélyt. Nyilván kivételt képezhet ez alól, ha olyan dolgot tett a múltban, amit valóban megbocsáthatatlannak tartunk. Minden más esetben helyreállítható a testvéri viszony, amiből aztán egy tartós, erős, felnőttkori barátság és szövetség szövődhet.

Olvastad már?

Nézd meg a galériánkat - 8 kép
Ezek a szülők őszintén elmondták, miért bánják, hogy gyerekük született