Természetes, mégis modern építészet

unsplash
JOY

A modern lakókörnyezetnek számos igényhez alkalmazkodnia kell. Nem csak kényelmes és környezetbarát lakóteret szeretnénk, az is jó lenne, ha a lakásunk modern és vonzó maradhatna.

A természetes anyagok remek megoldást kínálnak a fenntartható lakásépítéshez. De vajon összeférhet-e a természetes belső a modern külsővel? Lássuk!

Természetes anyagok a modern építészetben

Gyapjú,szalma, fa, vályog, kender… ezeket az anyagokat évszázadokon át használták arra, hogy komfortosabbá tegyék a lakóépületeket. A vályogházak a lehető legegyszerűbb technológiával épültek. Mégis rengeteg olyan tulajdonságuk van, amelyet a későbbi korok tégla vagy panel épületei nem tudtak utánozni.

A természetes anyagok alkalmazásával szemben egyetlen ellenérv szokott lenni. Szép, szép, de nem elég modern! Hiszen ki szeretne egy lőrészszerűen kis ablakokkal rendelkező vályogházban lakni? Mit lehet tenni, ha valaki nem szeretne óriás fagerendákat vagy hippisen íves földházat csak azért, hogy megfeleljen a fenntarthatóság követelményeinek? A válasz egyszerű: újragondolni a természetes anyagok használatát.

Az út, amit apáink követtek

„Nem apáinkat kell követni, azt kell követni, amit apáink követtek.” Ez a mondás az építészetben is igaz. Amikor daruk és elektromos szerszámok állnak rendelkezésre, az épületek magasságának és bonyolultságának semmi sem szabhat határt. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy a mai 100-150 éves bérházak nagy részét is fagerendák tartják, melyek a történelem zivataros éveit, a szélsőséges időjárási viszonyok próbáját a mai napig állják. Ha vállaljuk, hogy kicsit több tervezést igényel az általunk választott épület, nem kell, hogy a döntéseinket az anyagválasztás befolyásolja.

A Naturica Group hosszú évek óta törekszik olyan passzívház rendszerek felkutatására, amelyek kivitelezésekor a lehető legtöbb természetes anyagot használják fel. Ezek a házak korszerűen kialakíthatók, sem az ablakok méretével, sem az emelet kialakításával nem kell kompromisszumot kötnünk. A szigeteléshez használt Steico gerendák, a kender vagy farost hőszietelés, a vályogvakolat ezredéves technikákon alapulnak. Az eredmény mégis 21. századi külső, annak minden kényelmével.

Lehet még fokozni?

A fenntartható lakóépületek jelenlegi csúcstartói az úgynevezett „passzív ház plusz” kategóriába tartozó rendszerek. Ezek az épületek képesek több energiát termelni, mint amennyit elfogyasztanak. A napelemes rendszereknek, a tökéletes lakóklímát biztosító vakolatnak, szigetelésnek és a takarékos vízhasználatnak köszönhetően lelkiismeretfurdalás nélkül élhetjük az életünket a falak között.

Ezek a házak hosszú távon is nagyon jó befektetést jelentenek, hiszen szinte teljesen rendszerfüggetlenül élhetünk a segítségükkel. Amennyiben a környék lehetővé teszi, akár teljesen önellátó gazdálkodást is folytathatunk, az épület minimális külső energiaforrás bevitelre szorul.

Ahelyett, hogy szolgai módon követnénk a hagyományos építészet ösvényeit, a tradíciók megújításával egészen rendkívüli utat járhatunk be.