Sportolással minimalizálni lehet a rák kockázatát?

JOY

Az egyáltalán nem újdonság, hogy a megfelelő életmóddal megelőzhető a daganatos betegségek kialakulása.

Persze az, hogy mit tekintünk megfelelőnek a folyamatos kutatások miatt évről évre változik, erről az Amerikai Ráktársaság évente elkészít egy ajánlást, amely nem csak egyéni, de közösségi szinten is kitér a részletekre. A sportolás mennyiségére és minőségére, az étkezésre, de még a kockázati tényezőket is felsorolják. Az étkezés tekintetében nem az ételcsoportokra, inkább az étkezési szokásainkra hívja fel a figyelmet az éves publikáció.

A megfelelő táplálkozás azon túl, hogy elengedhetetlen az egészséges testsúly fenntartásában, még a vastagbélrák kockázatát is csökkenti. A társaság a változatos és rostokban gazdag étrend betartására hívja fel a figyelmet. Emellett kitérnek az alkoholfogyasztásra is. Noha évekig ebben a tekintetben megengedőbbek voltak, az idei javaslat már a teljes absztinenciát tartalmazza, vagyis teljes mértékben mellőzi kellene az alkohol tartalmú italok fogyasztását. Persze arra is tartalmaz iránymutatást, ha valaki mégsem szeretné teljesen mértékben elhagyni.

A legjobb mozgásforma a futás, az úszás és a biciklizés

És természetesen a mozgás szintén sarkalatos pontja a daganatos megbetegedések megelőzésének. Az eddigi javaslatok heti 150 perc mérsékelt-közepes intenzitású kardiomozgást tartottak megfelelőnek, mint például a futás, az úszás vagy a biciklizés. Ezt a mennyiséget az idei évben a duplájára módosították, és javasolják, hogy érdemes ezt túlteljesíteni. Persze elsőre nagyon soknak tűnhet heti 300 perc intenzív futás vagy úszás, de ha jobban belegondolunk, egyáltalán nem lehetetlen.

Érdemes biciklivel járni dolgozni, így a napi kétszer 20 perces közlekedés már heti 200 perc sportolást fog kitenni. Illetve ha jól belegondolunk, akkor a heti 300 perc, az napi 40-45 perc mozgás, amit csinálhatunk akár több részletben is. Reggel egy kicsit korábban kelve beleférhet 10-15 perc futás, vagy heti három alkalommal egy intenzív egy órás edzés, és a javasolt mennyiség könnyedén teljesíthető. Természetesen sokan találnak kifogást, hogy nincs idejük elmenni egy edzőterembe, de erre is van megoldás.

Mozogj otthon!

Amikor elhatározzuk, hogy sportolni fogunk, az első lépés, hogy megtaláljuk a számunkra legmegfelelőbb mozgásformát. A futás, az úszás vagy a biciklizés nagyon hatékony, ha rendszeresen csináljuk. Persze sokan nagy lendülettel belevágnak, aztán jönnek a kifogások, hogy nem mentünk futni, mert esett az eső, nem volt idő elmenni az edzőterembe és hasonló érvek tudják útját állni a rendszeres mozgásnak. Ha hajlamosak vagyunk rá, hogy az időjárás vagy épp az időhiány befolyásolja a sportolási kedvünket, érdemes otthon megteremti magunknak az edzéshez szükséges körülményeket.

Ma már nem csak a fitnesztermekben lehet taposógéppel, futópaddal, vagy szobabiciklivel találkozni. Az esti filmet is nézhetjük, miközben taposunk vagy tekerünk. Érdemes számításba venni, a berendezések helyigényét, ebből a szempontból a taposógép vásárlás a legelőnyösebb megoldás. Naponta reggel és este 20 perc mozgással már teljesítettük is az Amerikai Ráktársaság által javasolt mennyiséget, és nem csak a daganatos megbetegedések megelőzésében teszünk egy nagy lépést előre, hanem a fittségünk megőrzésében is.