Jót vagy semmit? Avagy hogyan fejezzük ki a részvétünket a közösségi média korában? 9+1 illemszabály

Kristina Tripkovic/unsplash
Eörsi Sarolta

Veled is előfordult már, hogy gyanútlanul pörgetted az üzenőfaladat, amikor egyszer csak szembejött egy halálhír? Most abban próbálunk segíteni, hogy mit kezdj a váratlan, döbbenetes helyzettel, akkor is, ha nem túl közeli ismerősről van szó.

Vasárnap elhunyt Andy Vajna. Azóta záporoznak a, mondjuk ki nyíltan, kegyeletsértő megnyilvánulások a közösségi oldalakon. Úgy látszik, a felhasználókban annyira erősek az indulatok a néhai producer és környezete iránt, hogy elsöpörték a kegyelet évszázados parancsát.


A trollokat semmiképp sem kívánjuk védeni, de az tény, hogy a közösségi média az élet összes területéhez hasonlóan a gyász kifejezésében is megváltoztatta (illetve folyamatosan alakítja) a kommunikációs normákat. Most összegyűjtöttük, mire érdemes figyelni, hogyan illik részvétet nyilvánítani a közösségi oldalakon vagy azokon kívül, hogyan lehet fogalmazni anélkül, hogy megsértenénk az elhunyt emlékét vagy a hozzátartozók, a gyászolók érzéseit.

Kinek fejezzem ki a részvétemet?

Ha ismerted az elhunytat és a családját nem, a legközelebbi hozzátartozójának küldj üzenetet. Ha a hozzátartozót ismerted jobban (akár közeli akár kevésbé), akkor közvetlenül neki fejezd ki, hogy együttérzel vele.


Olvasd el ezt is!
A barátnőim segítettek át a gyászon - nekik köszönhetem, hogy még lélegezem

Használhatom-e egyáltalán a részvétem kifejezésére a Facebookot?

Ha csak hallottad valakitől a hírt, és ismered a hozzátartozót, akkor hívd fel telefonon vagy írj neki – akár kézzel – levelet. Ha azonban maga a hozzátartozó adott hírt egy Facebook-posztban a tragédiáról, akkor elképzelhető, hogy neki most így a legkényelmesebb, ezért kézenfekvő így is válaszolni. Fölöslegesen semmiképp se írj a közösségi oldalakra és ha eddig kétszer meggondoltad, hogy kommentelsz-e, akkor ez ügyben gondold meg négyszer.


Hogyan reagáljak, ha Facebook-üzenőfalamon szembejön egy halálhír?

Először is külön együttérzünk veled, ha így tudod meg; egy ilyen váratlan hír sokkoló lehet, ha a sok másik információ áradatában jön szembe. Másodszor is ne reagálj azonnal – biztosan téged is megrendít a hír akkor is, ha nem nagyon közeli ismerős távozott. Ne lájkolj: inkább a ❤️ („Imádom”) vagy a 😥 („Szomorú”) reakciógombot válaszd.


Tovább olvasok