Ha nem változtatunk, jöhet egy újabb veszélyes vírus?

unsplash.com
Bellák Dóra

Ha összefogunk, képesek vagyunk megmenteni a világ jövőjét.

Itt az ideje levizsgázni az emberiségnek, mert a természet tenni fog róla, hogy ne bántsuk tovább. Képesek vagyunk tanulni a hibáinkból?

Olvasd el ezt is!
Mégis mekkora gazdasági válságra számítsunk ezután?

A világ most igazán belekóstolhatott abba milyen az, amikor az apró dolgaink, döntéseink, mint egy dominó indít el egy folyamatot és az egész emberiségre gyakorol a végén hatást. A mostani baj okozója, a koronavírus azért veszélyes, mert még ismeretlen az orvosok számára is és senki nem rendelkezik immunitással ellene. Ráadásul nem csak a megszokott életünk felrúgását követeli tőlünk, hanem emberi életekkel és a gazdaság összeomlásával is fizethetünk érte.

Tudtad?


Vegyünk még egy példát, hogy a kis dolgok is milyen jelentősek lehetnek. Az iparosodás előtti időszakhoz képest 1℃-kal nőtt a világóceán hőmérséklete. Ez az aprócska fok, kihatással van a benne élő állatokra, hiszen a meleget kevésbbé bíró fajok egyre inkább az északi részek felé szorulnak. A Bristoli Egyetem kutatói szerint ez a melegedés minden fajnál megmutatkozott és a déli részeken élőket érintve sokkal rosszabb hatással. Ezért a populáció száma jóval magasabb a sarkvidékeken, mint az Egyenlítő környékén, ezzel bizonyítva számunkra, hogy a vízi állatok többsége nem tudna alkalmazkodni a globális felmelegedéshez.

És hogy miért pont ezt hoztam fel példának? Mert a jégsapkák nekik lehet még menedéket biztosítanak, de számunkra akár végzetesek is lehetnek. A Jeges-tenger jégmezői évezredek óta őriznek olyan vírusokat és baktériumokat, amik ha kiszabadulnak mindenki számára annyira újak lesznek, mint a mostani covid-19. Ki tudja milyen következményekkel fog járni, ezért az emberiség közös érdeke lenne az, hogy ezek ott maradjanak a jég fogságában.

Nincs mit szépíteni a helyzeten, napjainkban ez a terület igazán nagy fenyegetésnek van kitéve, mivel az ott zajló tevékenységeknek köszönhetően (kereskedelmi halászat, olajkutatás, hajózás és a katonai tevékenységek), a folyamatos feltörések miatt, a jég nem képes újjászületni.

forrás: unsplash.com
Az olvadással akár 30 000 éves vírusok aktiválódhatnak ismét.

Hallottál már a MAPS-ről? A Marine Arctic Peace Sanctuary egy különösen védett tengeri terültetet takar, amivel megállítják a sarkkörtől északra fekvő Jeges-tenger kiaknázást. Olyan nagy nevek hagyták jóvé mint, Dr. Jane Goodall, Dr. Sylvia Earle és Paul Watson Kapitány, valamint még sokan mások a signmaps.org oldalon. A mozgalmat egy önkéntes csapat vezeti, amelynek célja, hogy békeparkká válhasson a Földnek ezen része.

Hogy az előzőekben leírtakat elkerülhessük feltétlenül szükségünk van erre a világméretű összefogásra és ebben a MAPS fontos szerepet játszik. Alapítója a Parvati Foundation nemzetközi jótékonysági alapítvány elkészítette a tengeri sarkvidéki béke-szentélyről szóló szerződést, amellyel kiegészítenék az Egyesült Nemzetek Szervezetének tengerjogi egyezményét. A szerződés 99 ország aláírásával lép hatályba.

Közös érdekünk gondoskodni arról, hogy a kritikusan sérülékeny sarkvidéki ökoszisztéma és a jég képes legyen regenerálódni és továbbra is védje a globális időjárási viszonyokat, az óceánáramokat és annak egészségét. A Parvati Foundation alapítója és igazgatója, Parvati kanadai zenész és író szerint, a koronavírus arra figyelmeztet bennünket, hogy mindannyian kapcsolatban állunk egymással és a természettel. Vegyük észre ezt a figyelmeztetést és védjük meg közösen jövőnket a MAPS segítségével.


Olvasd el ezt is!
Környezettudatosságra nevelés már óvodáskorban

Nézd meg galériánkban kik azok a hírességek, akiknek szívügye megmenteni bolygónkat!

Nézd meg a galériánkat - 9 kép
Környezettudatos hírességek, akik megmenthetik a Földet