Nyugi! Nem vagy bolond, ha gyermeki fejhangon beszélsz a kutyádhoz

pexels.com
B. Krisztina

Egy új tanulmány szerint legalábbis semmi rossz nincs abban, ha magas fejhangon, vagy gyerekhangon beszélsz a kutyádhoz, sőt! Jobban felkelti a kutya figyelmét és erősíti a kötődést.

A York Egyetem (UK) kutatói azt vizsgálták, hogy az ilyen eltúlzott beszédmód a kisgyermekekhez hasonlóan segíti -e a kutyákat a megértésben és a kommunikációban.

„Azt akartuk kideríteni a kutatás során, hogy vajon van-e funkciója vagy haszna annak, ha a kutyánkhoz úgy beszélünk mint egy gyerekhez, vagy ez csak szimplán megszokás, mert a kutyát úgy kezeljük, mint a család gyermeki tagja.” – mondta Alex Benjamin a kutatás vezetője.

Korábbi kutatások azt az eredményt hozták, hogy a kölyköknél nagyon sokat segít az eltúlzott, gyerekhangos kommunikáció a megértésben, de idősebb, felnőtt kutyáknál már nem volt túl sok jelentősége.

Benjamin és csapata viszont kiderítette, hogy nem ilyen egyértelmű ez a dolog és bizony a felnőtt kutyáknál is van jelentősége a gyerekhangnak.

A kutatók 69 felnőtt kutyával végeztek vizsgálatot, melyben beszélt hozzájuk egy ember gyerekhangon kutyás mondatokat (pl: jó kutya, megyünk sétálni stb.), egy másik ember pedig normális hangon, teljesen hétköznapi dolgokat (pl: tegnap moziban voltunk).

Megfigyelték, hogy a kutyák egyértelműen ahhoz az emberhez vonzódtak, ahhoz mentek oda és azzal akartak játszani, akitől a gyerekhangon elmondott kutyás mondatokat hallottak.

A beszélők aztán elkezdték keverni a kutyáknak szóló mondatokat a hétköznapi mondatokkal és a normál felnőtt beszédhangot a gyerekhanggal. Ezzel azt vizsgálták, hogy a hang befolyásolja jobban a kutyákat, vagy a mondat tartalma. Tehát azt akarták megtudni, hogy melyik van nagyobb befolyással egy kutyára: a „megyünk sétálni” normál hangon, vagy a „tegnap voltam moziban” gyermeki fejhangon.

Az eredmény szerint a legjobban arra az emberre figyeltek a kutyák, akik a nekik szóló mondatokat gyermeki hangon mondták. Tehát a kutatás is alátámasztja, hogy abszolút indokolt fejhangon beszélni a kutyádhoz, annak érdekében, hogy jobban figyeljen rád és megértse, amit mondasz.

„ Arra a következtetésre jutottunk, hogy a kutyák fogékonyak az ilyen típusú beszédre, így nagyon hatékony lehet például akkor, ha egy idegen kutyával szeretnénk felvenni a kapcsolatot. Sok gazdinak pedig végre bizonyítékkal szolgálunk, hogy egyáltalán nem bolondos vagy őrült, ha gyermeki fejhangon beszél a kutyájával” – mondta Benjamin, a kutatás vezetője.

Tehát jó hír hölgyek, tudományosan bizonyított, hogy mindenki nyugodtan gügyörészhet és fejhangon örülhet a kutyájának!

„Jaaaj deügyeeees a kicsiszerelmeanyánaaaak”

Forrás: huffingtonpost.com