Áldozathibáztatás és hosszú évekig tartó trauma: a Netflix legújabb sikerfilmje kegyetlen, mégis mindenkinek látnia kell

Netflix
Vadász Emese

Nem egy könnyed esti kikapcsolódásra szánták a filmet, ám annál fontosabb megnézni!

A Netflix legújabb thrillere, a Szerencse lánya csak nemrég érkezett a Netflixre, mégis már most hatalmas siker, annak ellenére, hogy nem mondjuk azt, hogy könnyű végignézni. Persze egyáltalán nem azért nehéz a nézése, mert rossz lenne, csupán lelkileg egyáltalán nem könnyű a film megemésztése, főleg, ha az ember nő.

A Szerencse lányának főszereplője Ani FaNelli (Mila Kunis), egy okos és céltudatos New York-i lány, akinek látszólag mindene megvan: tökéletes állás egy neves magazinnál, fantasztikus ruhatár, álompasi és álomesküvő a láthatáron.

Olvasd el ezt is!
Ritka pillanat! Ashton Kutchert és Mila Kunist gyerekeikkel együtt kapták lencsevégre

A dolgokat viszont teljesen felforgatja egy bűnügyi dokumentumfilm rendezője, aki szeretné, hogy Ani elmesélje, mi is történt pontosan tinédzserkorában a neves Brentley iskolában. Ez persze azzal is jár, hogy Aninek szembe kell nézni a múltjával, azaz a legsötétebb igazsággal, ami akár romba is döntheti az eddigi tökéletesen felépített életét.

De miért is gondoljuk azt – sok-sok emberrel egyetemben -, hogy ezt a filmet mindenkinek, főleg férfiaknak kéne látnia?

Vigyázat, innentől kezdve SPOILER következik!

A Szerencse lánya kegyetlenül realisztikusan ábrázolja azt, hogy mit él át pontosan az a fiatal lány, aki egy brutális csoportos nemi erőszak áldozata volt és egy iskolai lövöldözést is túlélt. Ani a filmben pont ezeken a szörnyű dolgokon megy keresztül, amikor az iskola népszerű srácai, egyben osztálytársai Peyton, Liam és Dean egy buli folyamán megerőszakolják őt, amit a lány elmond két barátjának, Bennek és Arthurnak. Ben (akit szintén brutálisan bántottak ugyanazok a fiúk) és Arthur ketten kitervelnek egy iskolai lövöldözést, amit meg is valósítanak. Közben megölnek a három erőszaktevőből kettőt (Peytont és Liamet), Dean viszont, aki túléli a lövöldözést, elterjeszti azt a pletykát, miszerint Ani részt vett a merénylet kitervelésében.

A jelenben Ani sokáig próbálja fenntartani a látszatot, hogy minden a legnagyobb rendben van, ám a néző jól tudja, hogy ez nincs így, és talán pont ezért érezzük a történet realisztikusságát. A PTSD (poszttraumás stressz szindróma), az áldozathibáztatás, a slut shaming és az az általános gondolat, hogy a nemi erőszakot átélt nőknek egy idő után túl KELL lépniük a történteken igazán szívbe markoló, mégis nagyon igaz a mai társadalmunkra.

Ebben pedig rengetegen egyetértenek, a Twittert pont ezért elárasztották a bejegyzések a filmmel és azzal kapcsolatban, hogy minden férfinek látnia kéne a Szerencse lányát:

„A Szerencse lánya a legjobb ábrázolása a komplex PTSD-nek, amit valaha láttam! Megható ábrázolása a bántalmazással való megküzdésnek egy olyan kultúrában, amely védi az elkövetőket!”

„A Szerencse lánya tökéletesen ábrázolja azt, hogy milyen az élet a nemi erőszak előtt, alatt és után. Minden túlélőre keményen fog hatni, de őszintén remélem, hogy minden férfi barátom megnézi és megpróbálja majd megérteni, hogy pontosan mit is érzünk!”

„Most néztem meg a Szerencse lányát, és azt hiszem ez volt a legnyersebb film, amit valaha láttam, ami a nemi erőszakkal, a PTSD-vel és az áldozathibáztatással foglalkozik. Sok jelenetnél nagyon kényelmetlenül éreztem magam, és jogosan, hiszen kényelmetlenül KELL éreznünk magunkat, amikor az áldozatot hibáztatjuk a történtekért!”

„A Szerencse lánya bepillantást enged abba, hogy min mennek keresztül a nemi erőszak áldozatai, hogyan birkóznak meg utána az intenzív traumával és milyen hatalmas nyomást gyakorol rájuk a társadalom, hogy túl kell lépniük a történteken. Mindenkinek látnia kell!”

Ezt is érdemes elolvasnod!

Nézd meg a galériánkat - 6 kép
5+1 híresség, akik családon belüli erőszakot szenvedtek el