Ezt jelenti, ha a tengeren négyzetrácsos hullámok jelennek meg: gyere ki a vízből azonnal!

Unsplash/Ryan Pernofski
Kata

A négyzetrácsos hullámok extra veszélyesek, ugyanakkor gyönyörűek is.

Hallottál már a négyzetrácsot alkotó, különlegesen szép, ám csöppet sem veszélytelen tengeri hullámokról? Ha esetleg azt gondoltad, arról van szó, hogy a víz hirtelen „dühbe gurul”, tévedtél, a tenger csupán sakkozik önmagával. Ez a játék azonban veszélyt rejt magában, ha úszóként vagy csónakban ülve tapasztalod. Gondolj bele, mennyire durva lenne beszorulnod négy különböző irányból érkező hullám közé, kicsi az esélye, hogy élve megúsznád, ráadásul a négyzetrács pillanatok alatt jelenik meg, majd tűnik el, szinte teljességgel kiszámíthatatlan, nem lehet megjósolni, mikor érkezik. A leggyakrabban a sekély vizeken fordul elő, például a francia Rhé-sziget körül, vagy Tel Aviv tengerpartjain.

Kadomstev-Petviashvili-egyenlet: a négyzetrácsos hullámok tudományos elnevezése

A matematikusok és fizikusok természetesen már régen találtak egy jól csengő nevet a négyzetrácsos hullámoknak, ők úgy nevezik, a Kadomstev-Petviashvili-egyenlet. Röviden azért, mert a tudósok egy egyenlet segítségével voltak képesek a legjobban leírni a víznek ezt a különleges mozgását. Ugyanakkor a tengerészek, halászok csupán úgy emlegetik: veszély – ez pedig arrafelé bőven megteszi!

Ezek a négyzetrácsos hullámok hatalmas dagályokat okozhatnak, amiben sok kisebb hajó felborulhat, az úszókat pedig egyenesen beszippantják a tenger fenekére. Ráadásul elképesztően magasak is lehetnek, ezért több országban úgy nevezik „fehér falak”. Ezt olvasva már bizonyára érted, miért javasoljuk azt, hogyha a nyaraláson ilyesmit látsz fürdőzés közben, azonnal ússz ki a partra.

Az ilyen veszélyes hullámok keletkezését is érdemes megvizsgálnunk: amikor az erős szél érintkezik a vízfelszínnel, az gyakorlatilag egy ütés, ez adja a hullámzás alapját. A hullámok mérete és ereje három tényezőtől függ, a szélerősségtől, a szél időtartamától, illetve a hullám terjedésének mértékétől, vagyis a bejárt távolságtól.

A békés tengerparton napozva többnyire egyszerű, békés „kiömlő” típusú hullámokat láthatsz, ezek lágyak, kiszámíthatók, lassan terjednek szét a partra érve. Ez a típus a legbiztonságosabb, így ilyenkor a legjobb úszni és pancsolni.

Jártál már ezeken a helyeken? Érdemes!

Nézd meg a galériánkat - 8 kép
Magyarországhoz közeli csodás tengerpartok és tengerparti városok, melyeket neked is látnod kell!

Még több gyönyörű tengerpartról itt olvashatsz:

Nézd meg a galériánkat - 15 kép
15 álomszép európai tengerpart