Mindent a modellkönyvről

A modellügynökség

Első szabály: a portfólió nem egyenlő a modellkönyvvel

A közhiedelemmel ellentétben úgynevezett portfólió elkészítése nélkül is lehet modellnek jelentkezni, sőt sokszor kifejezetten hátrány, ha amatőr módon retusált képekkel próbálkozol. A jelentkezéshez a legjobb, ha smink nélküli, természetes képeket küldesz be, simán telefonnal fotózva. Sajnos rengeteg fotós és ügynökségnek hazudott cég hirdeti magáról, hogy portfóliót készít, a szomorú valóság azonban az, hogy hiába fizettél érte százezreket, ezeket a képeket sehol sem tudod használni a profi portfóliódba, amit a modellszakmában modellkönyvnek hívnak. A modellkönyv arra szolgál, hogy a hazai és külföldi kliensek követni tudják, mennyire vagy tehetséges, sokoldalú és átalakítható, milyen szinten állsz éppen a karriedben. Bár a lányok online modellkönyveit akár az Attractive Models oldalán is végig tudod pörgetni, úgy képzeld el, hogy ezt fizikai formában is magukkal viszik kirpintelve, lefűzve a castingokra is. Tulajdonképpen a sedkártya mellett ez szolgál bemutatkozóként.



Éppen ezért nagyon fontos, hogy tájékozódj a kinézett ügynökséged weboldalán, mert egy profi modellügynökség gondosan kiépített kapcsolatrendszerrel, tehát folyamatos publikált munkákkal rendelkezik, s tehetséges fotósokkal is kapcsolatban kell lennie. Lehetnek olyanok, akik magazinoknak dolgoznak, de gyakran működünk együtt szárnyaikat bontogató fiatalokkal is. A lényeg, hogy az elvárásainknak és színvonalunknak megfelelő profi képeket kapj kézhez, amelyeket érdemes felhasználni a modellkönyvedben. Pontosan ezek az ügyes fotósok készítik a lányok első és későbbi tesztfotóit is, ami alapfeltétel ahhoz, hogy elkezdjük felépíteni a modellkönyvet.

Íme, az építés folyamata lépéről lépésre:

1. Tesztfotózás

Ezzel kezdődik el a modellek valódi menedzselése. Mivel még tapasztalatlanok, nincs túlbonyolítva a dolog, a képek általában stúdióban készülnek egyszínű háttér előtt. Köztük teljes és félalakos, valamint csak az arcról készült fotók lesznek. Mindez általában 3-4 sminkben és ruha-összeállításban születik, ami megmutatja a természetes szépségüket és kiemeli az alakjukat. Két dolgot érdemes tudni: ezért sem a modell, sem az ügynökség nem kap fizetést, általában a képekért cserében dolgozik mindenki, valamint lehet, hogy a fotós ezerszer kattint majd, de hozzá kell szokni, hogy a végeredmény csupán 8-10 képből áll, amiből valószínűleg 4-6-ot fogunk betenni a modellkönyvbe.

2. A modell bemutatása a lehető legtöb oldaláról

Természetesen nem ugyanaz a fotós fogja elkészíteni az összes tesztképet, hiszen szükség van arra, hogy sokféle beállításban és stílusban legyenek lencsevégre kapva a lányok. Különféle helyzetekben kell gyakorolniuk arra, hogy milyen külső helyszínen, kiegészítőkkel, más modellekkel együtt, esetleg erősebb sminkben dolgozni. Minél több fotózáson vesz részt egy modell, annál több tapasztalata lesz, és minél több oldalát tudjuk bemutatni, annál könnyebben tudnak majd választani közülük a kliensek a saját elképzeléseik szerint. Ha már elég sok változatos kép született, megtörténik az első karrierindító lépés, vagyis felkerül a modell a weboldalunkra.

3. Megrendelőknek való dolgozás

Kellő mennyiségű tesztfotózás, esetleg a fotósok saját divatanyagai után már egyenes út vezet ahhoz, hogy magyar magazinoknak vagy tervezőknek dolgozzanak a weboldalon található modellkönyv kiajánlásával. Legyen ez editorial, lookbook vagy kampány, ezek a már fizetős munkák a legfontosabb referenciaanyagok a modellek karrierjének előrehaladásához. Természetesen kizárólag a legjobb képeket válogatjuk be a modellkönyvbe, de abba minél több ilyen típusú anyag kerül bele, annál jobb és több munkára van esély akár külföldön is. A képen például Anna legutóbbi InStyle-divatanyagát látod:

Olvasd el ezt is!
Hogyan lehet eligazodni a modellügynökségek honlapján?

4. Külföldi könyvépítés

Ha a hazai fotókból már sikerült összeállítanunk egy tisztességes modellkönyvet, amivel kellő tapasztalatot is szereztek, elkezdődhet a kiajánlás külföldre. Kezdetben Ázsia felé vesszük az irányt, ahol sokkal kisebb a verseny, mint Európában, és úgy vigyáznak a lányokra, mint a hímes tojásra. Ha sikerül elhelyeznünk egy modellt mondjuk Szingapúrban, ott újabb fotózásokra kerül sor az ügynökség saját és az ottani piac ízlése szerint. Utána tulajdonképpen ugyanaz a folyamat játszódik le, amit már leírtunk, tehát valakinek minél erősebb képei vannak, annál több magazint és kampányt fog megkapni, ezekkel pedig további lehetőséget biztosít magának arra, hogy minél több országban meg tudja mutatni magát. Így tett Zita is, aki Tokióban a Gisele magazinban is szerepelt már a sokadik alkalommal:

Ha minden jól megy, a leírt folyamat révén a lányok egyre színvonalasabb és jobban fizetett munkát tudnak szerezni a világ bármely pontján. Fontos, hogy nem a mennyiség, hanem a minőség számít, tehát kizárólag olyan képek kerülhetnek bele a modellkönyvbe, amiken felismerhetőek és amik kizárólag pozitív irányba viszik a karrierjüket. Érdemes tudni, hogy a modellkönyv tulajdonképpen sosincs kész, nem egy füzet, ami betelik, ugyanis minden munkával tovább bővül, erősödik és mindig a legfrissebb anyagokat tartalmazza.

Olvasd el ezt is!
Hogyan kell felkészülni egy fotózásra?
Olvasd el ezt is!
Ha kedd, akkor pattogjanak azok a mellek és seggek!