Mindent a stresszaknéról: ebben különbözik a többitől és ezzel a trükkel veheted fel ellene a harcot!

Getty Images
Vadász Emese

Lehet, hogy te is ezzel küzdesz és nem is tudsz róla?

Valljuk be, életünkben legalább egyszer megküzdünk minimum egy szépséghibával, például a pattanásokkal, és fogadni mernék, hogy az ezt a cikket olvasók többsége még a hónap vége előtt megtapasztal valamilyen bőrhibát, ez pedig higgyük el, hogy a világ legtermészetesebb dolga.

Felnőttként azonban vannak olyan esetek, amikor a pattanások valamilyen nagyobb problémára utalnak, és nem csupán az eltömődött pórusokat jelzik. A stressz és a hormonok például simán okozhatnak pattanásokat, így, ha gyakran jelentkeznek nálad aknés tünetek, annak ellenére, hogy mindent megteszel bőrápolás fronton, akkor lehet, hogy a dolog mögött egészen más magyarázat van, például a stressz.

Mi az a stresszakné?

Stressz idején a stresszhormonok megemelkednek, és több olajtermelésre késztetik az olajmirigyeket, ami aztán pattanásokat okoz.” – kezdi a mondandóját Dr. Donna Hart bőrgyógyász, majd így folytatta:

„Ha inkább a menstruáció körül jelentkeznek a pattanások, akkor valószínűleg inkább hormonális aknéról lehet szó, nem pedig stressz okozta pattanásról. A legegyszerűbb módja, hogy meg tudjuk állapítani a különbséget a hormonális és a stressz okozta aknék között, hihetetlenül egyszerű: csupán nyomon kell követnünk az akné kiváltó okait. Például, hogy egy stresszes időszak után jelentkeznek-e, vagy mindig a havi menstruációs ciklusnál lesz-e rendszeresen rosszabb a helyzet.”

A stresszpattanások – ellentétben más típusú kiütésekkel – általában az arc legolajosabb területein jelennek meg:

„A stresszpattanások jellemzően a T-zónában jelennek meg. Ilyenkor a pattanásokhoz általában kitágult pórus, csillogás, mitesszerek és egyenetlen vagy szemcsés bőr társul, a normál pattanások viszont nem feltétlenül jelennek meg ezekkel a kísérő tünetekkel. Árulkodó jel lehet még a stresszaknéra a bőrpír és a viszketés is.” – fejti ki Dr. Donna Hart.

A stresszakné okai

Elintézhetnénk annyival a kérdést, hogy a stresszpattanásokat a STRESSZ okozza, de ennél azért kicsit mélyebb a dolog. A The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology című folyóiratban 2017-ben megjelent kutatási anyag szerint kiderült, hogy a felnőttkori aknéval a nők több, mint 41 százaléka szenved, a megkérdezettek felénél pedig feltüntették a stresszt a kiváltó tényezőknél. De hogy függ valójában össze a stressz az arcunkon megjelenő pattanásokkal?

„Az érzelmi stressz a stresszhormon kortizol fokozott felszabadulását váltja ki. A megnövekedett kortizolszint pedig olyan szisztémás választ eredményez a szervezetben, amely hatással lehet az immunrendszerre sőt, még a növekedési folyamatokra is. A kortizol tehát kulcsszerepet játszik a stressz okozta pattanások kialakulásában.” – fejtette ki a bőrgyógyász, majd így folytatta:

„Amikor a kortizolszint megemelkedik, az megzavarja a faggyú egyensúlyát szabályozó hormonok szintjét, ami eltömődött pórusokhoz és pattanások kialakulásához vezet. A több olajtermelés több eltömődött pórushoz vezet, az eltömődött pórusok pedig több pattanást okoznak."

Stresszpattanás kezelése

Ha úgy látod, hogy a stressz okozta aknék gyakran előfordulnak, akkor érdemes megváltoztatni a bőrápolási rutinodat. Próbálj ki új termékeket, ha pedig azt érzed, hogy valami tényleg hatásos és a bőröd tényleg elkezdett javulni, ne félj kitartani mellette! Fontos, hogy megpróbáld kezelni a stressz-szintedet is! Igyál sok folyadékot, táplálkozz egészségesen és csinálj olyan dolgokat, amelyekkel kezelheted a stresszt; aludj többet és próbálj ki olyan új dolgokat, amelyek segítenek ellazulni!

Olvasnál még a témában? Akkor katt a galériára!

Nézd meg a galériánkat - 5 kép
A legszuperebb termékek pattanások kezelésére