Tudatos mosással te is tehetsz a mikroműanyag ellen!

unsplash.com
Bellák Dóra

A környezettudatos mosás kérdése is igen égető lett mára. Hogy kevesebb mikroműanyag kerüljön vizeinkbe, fogadd meg ezt a pár jó tanácsot!

Tudjuk-tudjuk, már a csapból is a műanyagszennyezés témája folyik és mindenki nagyon unja. De tudod mit? Tényleg műanyag található vizeinkben, amit egészségünk érdekében muszáj lesz komolyan venni!

Olvasd el ezt is!
Idén már tényleg bele kell vágnod a környezettudatos mosásba, mi pedig segítünk, hogyan kezdj bele!

A Föld minden szegletét ellepték már az 5 mm-nél kisebb műanyagdarabkák, az óceán legmélyebb pontjától egészen a Himalája legtetejéig. Arról sem érdemes megfeledkezni, hogy a táplálékláncba is ugyanúgy bekerültek, sőt, még lakásunk szegleteiben is megtalálhatóak. Így már tényleg mindenhol körbevesznek bennünket, ezt lélegezzük be, isszuk vagy esszük meg.

forrás: Getty Images

Tudtad, hogy a Duna évi mikroműanyag hozamát 1500 tonnára becsülik?

A szintetikus textilek, mint a poliamid, az akril, az elasztán, a poliészter vagy a nejlon lettek a világ mikroműanyag-szennyezésének legfőbb hozzájárulója, hiszen mosásonként akár 500 ezer-6 millió darab is kerülhet a szennyvízbe belőle, ráadásul minél régibb a ruha, annál többet enged ki magából. Megelőzésének érdekében több úton kell elindulni, de a legfőbb lépések rajtunk is múlnak.

Válaszd a természetes anyagokat!
A legkézenfekvőbb megoldás, ha nem vásárolunk mikroszálas törlőkendőt, törölközőt és szintetikus anyagú ruhákat. A természetes 100% biopamut és vászon jó választás lehet ezek lecserélésre. De megválnod sem kell a régi kedvencektől, az felesleges erőforrás pazarlás lenne.

Csökkentsd az alkalmakat!
Értem én, hogy ciki kétszer ugyanazt felvenni egymás után, de minek dobnád be egy hordás után, ha nem koszos és még csak bele sem izzadtál? Ha kell, csak simán szellőztesd ki vagy öblítsd át, de az is jó megoldás, ha az adott részt tisztítod meg, ahol szennyezett. A szettek darabjait meg cserélgetheted vagy akár kombinálhatod is a nagymosás előtt.

Szortírozz!
Most már ne csak szín szerint különítsd el ruháidat mosás előtt, hanem az anyagok összetételére is fordíts figyelmet. A durvákat ne kombináld puha anyagokkal, mert a dörzsölődés hatására még több részecske távozik a lefolyón.

Megfelelő mosószer
Válassz inkább feloldott mosószódát vagy mosószappanból készült mosógélt, mivel a szilárd mosópor összetételének és állagának köszönhetően nincs jó hatással az anyagokra és több mikroszál szakad a vízbe.

Figyelj a hőfokra!
Bőven elég 20-30 °C-os vízben való mosás, hiszen ugyanúgy tiszták lesznek tőle ruháink, főleg ha előkezeltük a foltokat. Minél melegebb vízben mosunk, annál jobban károsítjuk vele az anyagokat.

Rövidítsd meg!
Ha teheted, próbálj minél rövidebb programot választani és inkább kezeld elő a makacs foltokat!

Kerüld a szárítógépet!
Érthető, hogy ez sajnos nem mindenkinél kivitelezhető, de ha teheted inkább a szabad levegőn szárítsd kimosott ruháid.

Felejtsd el a kímélő programot!
A mosógépprogramok eltérnek egymástól, más a fordulatszám vagy a ritmus, illetve a víz hőmérséklete is változó, a mennyiségével egyetemben. A kímélő mosás nevéhez nem hűen, 800 ezerrel több rostot szakít ki mosáskor a ruhából, ráadásul sokkal több vizet is elhasznál.

Ne fordíts hátat az új vívmányoknak!
Ma már több olyan fejlesztés létezik, mint a mosógépre szerelhető szűrők vagy a mosózsákok, amik megfogják ezen részecskéket. Mindenképp érdemes utánanézni pontosabban a megszűrt mikroműanyag százalékos adatainak. Jó választás lehet a Guppyfriend mosózsákja, ami végtelen hosszúságú, nem roncsolt poliamid szálakból készült, ezáltal nem veszít mikroszálakat. Ráadásul nem is színezettek és nem kezelték semmivel.

Olvasd el ezt is!
Ideje váltani: zero waste sminkcuccok

Még több környezetbarát ötletéért, kattints a galériánkba!

Nézd meg a galériánkat - 12 kép
Környezettudatos ajándékot mindenkinek!