Miben hasonlít az olvasás az álomra? Két könyv, ami kiszakít a nyüzsgő hétköznapokból

Promóció

A könyvek, nemcsak abban segítenek, hogy megőrizzük szellemi frissességünket, de olvasás közben kikapcsolunk mindent, kiszakadunk a hétköznapokból és hagyhatjuk, hogy a történet elvarázsoljon minket. Talán az álmodás hasonlít erre a különleges tudatállapotra a legjobban.

Christopher Evans brit pszichológus-informatikus elmélete szerint az álom olyan állapot, amikor az emlékképek és a képzelet időlegesen összekeverednek a külső valósággal. Az alvást olyan szakasznak tekintette, amikor az agy megszakít minden kapcsolatot a külvilággal, és ekkor lát neki a nap folyamán beérkezett információtömeg feldolgozásának. Szűri, valamint beépíti őket a már meglevő emlékek közé. Hasonló a helyzet a könyvek és az olvasás esetében is.

Az irodalmi alkotások egy részére tekinthetünk úgy is, mint tudatosan formált álmokra, amik kapcsolódnak ugyan a valósághoz, de történetük összefonódik a szerző fantáziájával, gondolataival, tapasztalataival. Amikor olvasunk, mi is részeseivé válunk ennek az álomnak, sőt a történetet és annak üzenetét megpróbáljuk saját magunkra vonatkoztatni, viszonyítani a bennünk élő történethez és beépíteni azt a gondolatvilágunkba. Tehát amíg olvasunk, lényegében minden kapcsolatot megszakítunk a külvilággal, legyen az bármenyire is zajos, zsúfolt, mozgalmas.

Ilyen álmokból szőtt valóságként jelenhet meg előttünk Babits Mihály A gólyakalifa című regénye vagy Krúdy Gyula Szindbád-novellái is. Babits Mihály első és egyik legismertebb regénye akkor íródott, amikor a kor emberét rendkívül foglalkoztatta az ész és a lélek, a szív és az agy konfliktusa. A gólyakalifában a nagy reményű úri fiú, Tábory Elemér és a tudatalattijából előlépő alterego sűrű, zaklatott életét követhetjük nyomon – e misztikus világban egymásba fonódik valóság és álom, az éjszakák sorról sorra, oldalról oldalra veszik át az uralmat a nappalok felett. Krúdy Gyula Szindbád, az álmok hajósa című kötetét az első laptól átszövi a varázslatos, álomszerű hangulat, a Kárpát-medencét járó vándor napjainak és éjszakáinak középpontjában az édesbús emlékek, a vágy és a szenvedély, természetesen leginkább a nők, lányok és asszonyok, fogadósnék és úri dámák állnak.

A Libri idén karácsonykor e két művet rendezte díszkötetbe azzal a céllal, hogy általuk az olvasók egy kis időre kiszakadjanak a sűrű hétköznapokból, így teremtve meg azt a nyugalmat, amire mindannyian vágyunk, és amire mindannyiunknak szüksége van.

További információk: libri.hu/karacsony