Mikor jön az ősz és mi az évszakváltó hidegfront?

Unsplash/Johannes Plenio
Éva magazin/Bus István

Az évszakok fokozatosan folynak át egymásba. Kivéve az ősz közeledtével: ott pontosan tudni, mikortól „zsong, jajong-búsong a húrja a tájon”. Az Éva magazin írása.

Rendben: megvan az első tavaszpont, amikor február végén kisüt a nap, és érzed, hogy a föld is melegszik már. Az első strandolás jelenti a nyár eljövetelét. Tél elején pedig, amikor bőrözni kezd a pocsolyák teteje, és dér csípi meg a csipkebogyót, tudhatjuk, hogy nemsokára itt a karácsony. De ezek mind olyan kezdőpontok, amelyek nem váratlanul, drasztikusan érkeznek, hanem a folyamatosan csökkenő vagy emelkedő hőmérsékletek miatt számíthatunk rájuk.

Nem így az évszakváltó hidegfrontra, amely pontot tesz a nyár végére, és átveszi a trónt az ősz. Az évszakváltó hidegfrontot a sokszáz éves népi megfigyelések alapján augusztus 20-a környékén várhattuk: a villámlással-dörgéssel és zivatarokkal érkező heves légköri események véget vetettek a strandidőnek. És ugyan utána még visszatért a meleg, jött a vénasszonyok nyara, de a tikkasztó forróságnak arra az évre búcsút mondhattunk.

A globális klímakatasztrófa (nyugodtan hívjuk így; nem túlzás!) viszont ezt is megváltoztatta.

Hogyan, és mire? Kattints IDE és megtudod!

Unod már, hogy minden beszélgetés indítója az időjárás? Íme néhány tipp ehelyett!

Olvasd el ezt is!
Az időjárásról és az evésről csevegnek egymással a tehenek
Nézd meg a galériánkat - 6 kép
6 beszélgetésindító téma, amiben nem esik szó az időjárásról