Lena Dunham kivetette a méhét, de tényleg csak ez a megoldás, ha endometriózisod van? Egy szakember elmondja a választ!

Getty Images
Menyes Barbi

Rengeteg nőt érint ez a betegség…

Olvasd el ezt is!
Így még biztos, hogy sosem láthattad: szuperrövidre vágatta a haját Lena Dunham

Lena Dunham színésznő, a Csajok főszereplője és ismert nőjogi aktivista életét jó ideje megkeseríti az endometriózis, erről pedig be is számolt nemrég egy nagyon őszinte írásában a Vogue Magazin hasábjain.

A színésznő elmesélte, az életét gyakorlatilag tönkretette a betegség. A The Painful Truth című írásában arról számolt be, hogy sajnos eljött az a pont, amikor be kellett látnia, hogy a teste nem tökéletes, és hiába próbált ki rengeteg orvosi és természetes módszert – többek között akupunktúrát és női jógát –, egyik sem vált be az endometriózissal szembeni küzdelemben.

Mi az az endometriózis?


A betegség lényege, hogy a méh nyálkahártyasejtjei a méh üregén kívül jelennek meg: például a petefészekben vagy a hashártya egyes részein. Ez azért gond, mert egyrészt gyulladást, másrészt letapadásokat okozhatnak, s mindez krónikus fájdalommal jár, súlyos esetben pedig meddőséghez vezethet. Leggyakoribb jel az alhasi fájdalom vagy erős vérzés a menstruáció alatt, de olyan tünetek is vannak, amelyek nem ennyire egyértelműek!

Olvasd el ezt is!
Tízből egy nőt érint: az endometriózis 4 meglepő jele, ami a betegségre utalhat

Lena Dunham épp ezért drasztikus lépésre szánta rá magát: eltávolíttatta a méhét és a méhnyakat, így viszont kizárta annak a lehetőségét, hogy valaha állapotos lehessen. A színésznő teljes mellszélességgel kiáll az örökbefogadás mellett, szóval simán elképzelhető, hogy hamarosan így lesz édesanya.

A világsztár betegsége azonban sajnos nem egyedi dolog: Magyarországon is nagyon sok nőt érint, felmérések szerint minden 10. fogamzóképes nő ebben a betegségben szenved, és a meddőségi okok között is komoly helyen szerepel az endometriózis. De vajon mit mond egy hazai szakember arról, hogy egy ilyen betegség miatt egy nő eltávolíttassa-e a méhét? Erről kérdeztük az ország egyik legismertebb szülész-nőgyógyász onkológusát, Bánhidy Ferenc professzort.

forrás: GettyImages

Egyáltalán nem ez a legjobb módszer, ez itthon igazából még csak fel sem merülhet – Magyarországon nem alkalmazzuk ezt a terápiát. Műtéteket végzünk, az endometrikus cisztákat, csomókat távolítjuk el, de a teljes méhet a fertilitás megőrzése végett sosem. Ez ráadásul nem is végleges megoldás, mert hiába vennénk ki a méhet, a petefészkek hormonjai még fenntarthatják az endometriózist. Így ezeket is el kellene távolítani, ellenkező esetben a testben bárhol visszatérhet a betegség.

-
Olvasd el ezt is!
Sokszor majd belehalsz azokba a bizonyos nehéz napokba? Az endometriózis 7 jele, amikre mindennél jobban figyelj oda!

Kíváncsiak voltunk arra is, hogyan befolyásolja az egy fiatal nő szervezetét, ha eltávolítják a méhét.

A méh kivétele semmiben sem befolyásolja a hormonokat. Menstruációja innentől kezdve a nőnek nem lesz, de a hormonjai a menopauzáig működnek majd – hiszen ezeknek a termelődése a petefészkekben zajlik. És még egy fontos dolog: ő maga nem lehet várandós, nem hordhat ki babát, viszont nem az örökbefogadás az egyetlen mód, ha anyuka szeretne lenni. Mivel a petefészkei megmaradtak, az ő petéje termékeny, így akár még a béranyaság is szóba jöhet

- mondta el a szakember.
Nézd meg a galériánkat - 12 kép
A menstruáció 10 stádiuma