Befogadtál egy kiskutyát, most mégis lehangoltnak érzed magad? Van rá tudományos magyarázat!

Unsplash/Justin Veenema
Kata

A „blöki depi” létező dolog, ami miatt egyre többen kérnek tanácsot a pszichológusuktól.

Nehéz elképzelni, hogy van szebb pillanat annál, mint amikor hazaviszed azt az édes kis kölyökkutyát, akire már olyan nagyon régóta vártál. Az élet azonban nem tündérmese, így a hatalmas örömöt sok gazdinál hamar felváltja egyfajta lehangoltság, szomorúság a jövevénnyel töltött első néhány hétben és hónapban. A pszichológusnak erre már saját, nem hivatalos kifejezése is van: „blöki depi”.

„A blöki depit azokra az érzésekre szoktuk összefoglalóan mondani, amik azután jelennek meg egy személyben, hogy hazavitt egy új kiskutyát. Ilyen érzés lehet a szomorúság, a túlterheltség, az elveszettség, a bűntudat, a csapdába esettség vagy a szorongás is” – mondta el a Huff Post magazinnak Becky Stuempfig családterapeuta, aki azt is tudja, mik az okok és mi a megoldás.

Olvasd el ezt is!
Ebből tudhatod, hogy a kutyád unatkozik vagy csak fáradt

A kölyökkor nem tart örökké

A blöki depi nem érint minden gazdit, általában azoknál jön elő, akik nem néztek eléggé utána a dolgoknak, felkészületlenek, esetleg még gyászolják előző kedvencüket. Bárhogy is legyen, tudnod kell, hogy a kölyökkor és az ezzel járó nehézségek átmenetiek. Ahogyan fejlődik a kutyád, szépen lassan szobatiszta lesz, nem rágja többé a cipőket és bútorokat, nem lop ételt az asztalról és még sorolhatnánk.

Olvass utána és készülj fel!

Ha a mostani kölyökkutyád az első saját kutyád, elképzelhető, hogy mindenféle álmot szövögettél arról, milyen lesz majd vele együtt. Az álom és a valóság azonban két különböző dolog. Nem minden kutya szeret például állandóan játszani és bújni, meg kell ismerned és el kell fogadnod a személyiségét. Ezen kívül nézz utána a fajtája jellemzőinek, kezdd el megtanulni, hogyan lehet szófogadó kutyát nevelni belőle, mert még ezen a ponton sem késő.

Olvasd el ezt is!
A 18 legokosabb kutya a világon: népszerű fajták és igazi ritkaságok is vannak a listán

A fejlődésére fókuszálj

Egy kiskutya sokszor nagyon idegesítő tud lenni a sok harapdálással, rosszalkodással, sírással, ugatással, bepisiléssel és nyüszítéssel. Te azonban ne erre fókuszálj, hanem arra, mennyit fejlődött az első közös napotok óta.

A szocializáció legyen a legfontosabb

Minden kutya életében nagyon fontos, hogy ne csak az emberekkel találja meg könnyen és jól a közös hangot, hanem a fajtársaival is. Gondoskodj róla, hogy a szükséges oltások beadatása után minél többet játszhasson más ebekkel, hogy tőlük tanuljon, szocializálódjon.

Semmiképp se hasonlítsd őt az előző kiskutyádhoz

Nagyon rosszul teszed, ha új kiskutyádat azonnal az előzőhöz hasonlítod, hiszen jó esetben korábbi kisállatoddal akár másfél évtizeden át élhettél boldogan, harmóniában, így mindenben egymásra hangolódtatok. A kis jövevénynek ugyanígy időre van szüksége.

Ezt olvastad már?

Nézd meg a galériánkat - 4 kép
Ez a 3 legokosabb kutyafajta a világon