A lelki sérelmek súlyos betegségekhez vezethetnek? Most mindennek utánajártunk!

Getty Images
Tollas Timi

Állandó hajtás, végeláthatatlannak tűnő munka hegyek és kialvatlanság. Bizonyára számodra is ismerősen csengenek a fenti kifejezések.

Manapság egyre többen szenvednek a mókuskerékszerű életviteltől, amely hatására nem csak fáradtabbak, de sokkal ingerlékenyebbek is lesznek. Az állandó stressz és aggodalom pedig hosszútávon nem csak nem kifizetődő, hanem kifejezetten káros az egészségünkre és a lelkivilágunkra is.

Tapasztaltad már azt, hogy egy lelkileg nehezebb időszak után fizikálisan is összeomlottál? Mintha a tested egyik napról a másikra hirtelen felmondta volna a szolgálatot.

Sajnos egyre többen tapasztalják ezt az érzést, éppen ezért nagyon fontos, hogy beszéljünk róla! A következőkben annak a témának fogunk még jobban utánajárni, hogy vajon a lelki sérelmek és a folyamatos stressz hatására megbetegedhetünk-e?

Olvasd el ezt is!
Gyógyír a testnek és a léleknek: az utazás csodálatos hatással van az emberi testre

Ne csak C-vitaminnal és extra gyümölcsökkel támogasd a szervezetedet és az immunrendszeredet, hanem a lelket erősítő mondatokra és pihenésre is szánj elegendő időt!

Amikor a felgyülemlett feszültség megbetegít

Rettenetesen depressziósnak érezted magad az elmúlt héten? Olyan volt, mintha egyik percről a másikra egy nagy pánikhullám kerített volna a hatalmába?

Amennyiben ismerős számodra ez a helyzet, akkor elképzelhető, hogy Te is jócskán túl vagy terhelve és most fizikálisan éppen ennek iszod meg a levét.

Egyre gyakoribb fejfájás, gyomorfájdalmak és izomgörcsök. A mindennapok futószalag szerűen pörögnek le egymás után, miközben a tested és a tudatod segítségért kiált.

Nem árt tudnod, hogy a közhiedelemmel ellentétben a mentális betegségek nem csak „a fejedben" léteznek, hanem sokszor testet is ölthetnek bizonyos betegségekben, többek között akár egy influenzában is.

Az agyunk és a gondolataink hatással vannak a testünk többi részére, éppen ezért ne csodálkozz, ha egy-egy negatívabb gondolat vagy fárasztóbb nap után úgy érzed, hogy nagyon rosszul vagy.

Carla Manley klinikai pszichológus és író szerint a mentális betegségben vagy állandó idegességben szenvedők számos fizikai tünetet tapasztalhatnak. A tünetek közé tartozik például az izomfeszültség, a test különböző részein érzett fájdalom, fejfájás, gyomorpanaszok, álmatlanság és a nyugtalanság is.

Amikor a fizikai tüneteket a mentális állapotod és a gondolataid okozzák, azt a szakmában pszichoszomatikus tüneteknek és ezáltal betegségeknek nevezik.

Sokan úgy vélik, hogy a pszichoszomatikus tünetek nem valósak, azonban a legtöbb pszichológus és szakember szerint nagyon is valósak, melyek mögött pszichológiai okok húzódnak meg.

Miért okoz a mentális stressz fizikai betegséget? És mit tehetsz ellene? Most kiderül!

Hogyan tud megbetegíteni a szomorúság és a depresszió?

Sajnos nagyon egyszerűen, szinte pillanatok alatt. Számos módja van annak, hogy a depresszió fizikailag megbetegítsen.

Íme néhány a különböző fizikai tünetek közül, amelyekre nem árt odafigyelned, ha te is tapasztalod őket a stresszes mindennapok során!

Állandó gyomorpanaszok

Az agy és az emésztőrendszer közvetlenül kapcsolódik egymáshoz. Bizonyos kutatások kimutatták, hogy a depresszió, a szorongás és a stressz negatívan befolyásolja a béltraktus mozgását és összehúzódását, ez pedig hasmenést, székrekedést és többek között akár hányingert is okozhat.

Biztosan Te is szembesültél már a problémával, hogy a stressz savas reflux betegséget is okozhat, a gyomorfekélyek kialakulásáról már nem is beszélve.

A kutatások egyértelműen megállapították például azt is, hogy szoros összefüggés van a gastrooesophagealis reflux betegség (GERD) és a szorongás között is. Ezen kívül pedig az irritábilis bélszindróma is kellemetlen tüneteket, hasi puffadást és fájdalmakat okozhat. Ugye mondanunk sem kell, hogy ez a betegség is a stressz hatására alakul ki?

Alvási problémák

A folyamatosan felmerülő alvási problémák és az elalvási nehézség is a kezdődő depresszió gyakori tünetei.

Sajnos a depresszió és az alvási problémák kéz a kézben járnak, így szervesen kapcsolódnak is egymáshoz. A depresszió álmatlanságot okozhat, az álmatlanság pedig növelheti a depresszió kockázatát. Ennek következtében egy ördögi spirálba kerülünk, ahonnan sokszor érezhetjük úgy, hogy nincs menekvés.

Legyengült immunrendszer

Ahogyan már fentebb írtuk, a depresszió számos módon befolyásolja az immunrendszert.

Amikor alszol, az immunrendszered citokineket és más anyagokat termel, amelyek segítenek a szervezetnek a fertőzések elleni küzdelemben. Az alváshiány - amely a depresszió gyakori tünete - megzavarja ezt a folyamatot, növelve a fertőzések és a betegségek kockázatát.

Számos orvosi bizonyíték van arra is, hogy a depresszió és a stressz összefügg a szervezetben kimutatott gyulladásokkal. A krónikus gyulladás számos betegség kialakulásában szerepet játszik, beleértve a szívbetegségeket, a 2-es típusú cukorbetegséget és a rákot.

Éppen ezért vedd komolyan a tested által küldött jelzéseket és sose menj el szó nélkül amellett, ha testi panaszod van!

Olvasd el ezt is!
Még mielőtt depresszióba csapna át tartós rosszkedved, vezess be 10 szokást, mely kihúz a fásultságból

Megnövekedett pulzusszám és vérnyomás

A depresszió és a stressz nagyon rossz hatással van a szívünk működésére, ahogyan a vérnyomásunkra is.

A nem kezelt stressz és a folyamatosan fennálló depresszió a következő betegségeket és problémákat okozhatja:

  • szívritmuszavar
  • magas vérnyomás
  • az artériák károsodása

Egy 2013-as tanulmány, a Trusted Source megállapította, hogy a depresszió egyre gyakoribb a nagyon magas vérnyomású embereknél.

Túlzott fogyás vagy hízás

Talán elsőre nem is gondolnád, de a hangulatod hatással lehet az étrendedre. Egyesek számára a depresszió étvágytalanságot okoz, amely túlzott fogyáshoz vezet.

A depresszióban szenvedők számára a reménytelenség érzése rossz kedvet eredményez, így amikor étkezésre kerül a sor, rossz döntéseket hoznak. Ebbe a problémakörbe tartozik az anorexia, a bulimia vagy akár a tudatos koplalás.

A depresszió hatására a legtöbben elveszítik a testmozgás iránti érdeklődésüket is. Ráadásul a magas cukor-, zsír- és keményítőtartalmú szénhidrátokat tartalmazó élelmiszerekre való ráfüggés szintén gyakori problémát jelent.

Úgy tűnik, hogy az elhízás a depresszióban szenvedőknél is gyakori problémát jelent- állapította meg a Centers for Disease Control and Prevention (CDC) Trusted Source egy régebbi felmérése szerint. A 2005 és 2010 között végzett felmérés egyértelműen megállapította, hogy a depresszióban szenvedő felnőttek körülbelül 43 százaléka elhízott.

Kibírhatatlan fejfájás

A Nemzeti Fejfájás Alapítvány (National Headache Foundation) szerint a depresszióban szenvedők 30-60 százaléka tapasztal állandó fejfájást.

Kimutatták, hogy a depresszió és a kapcsolódó tünetek, például a stressz és a szorongás kellemetlen és nehezen elmúló fejfájást okozhatnak.

Ennek tükrében megállapították azt is, hogy a depresszió növeli az erősebb intenzitású és hosszabb időtartamú, visszatérő fejfájás kockázatát is. Itt is fennáll sajnos az ördögi kör, hiszen a nem megfelelő alvás hozzájárulhat a gyakoribb és egyben erősebb fejfájáshoz is.

Ekkor kérj segítséget!

A depresszió diagnózisának pontos és biztos felállításához a tüneteknek legalább két hétig állandóan jelen kell lenniük.

Fordulj orvoshoz minden olyan fizikai tüneteddel kapcsolatban, amely két héten belül nem javul!

Minél előbb egyeztess időpontot egy orvossal vagy mentálhigiénés szakemberrel, ha a depresszió jeleit észleled magadon! Segítséget kérni nem ciki, az viszont igen, ha büszkeségből tovább szenvedsz!

Olvasnál még a témában? Akkor katt a galériára!

Nézd meg a galériánkat - 4 kép
Új galéria (2022. 09. 15)