Leesik az állad: így várják a segítő kutyákat a floridai reptéren

a szerző saját fotói
B. Krisztina

Tavasszal sokat írtam nektek a segítő kutyákról annak kapcsán, hogy a Joy Tündér a NEO Magyar Segítőkutya Közhasznú Egyesületet támogatta a Joy Magazin eladásaiból.

Mányik Richárddal, az egyesület vezetőjével arról beszéltünk akkor, hogy Magyarországon még azzal sincsenek tisztában az emberek, hogy mit jelent a segítőkutya kifejezés. Szinte mindenki a vakvezető kutyákkal azonosítja őket. Richárd kerekes székesként egy mozgássérült-segítő kutyával közlekedik és nem egyszer feltették neki a kérdést, hogy akkor ő most vak?

Arról is volt szó, hogy milyen döbbenetesen kevés a segítőkutyák száma Magyarországon. Jelenleg hazánkban 232 000 mozgássérült ember él, és összesen 22 mozgássérült-segítő kutya dogozik! Ez: 0,009% . A hallássérültek száma 71 000, ehhez képest összesen 9 hallássérült-segítő kutya dogozik! Ez: 0,01%!

A tények tükrében az sem meglepő, hogy a segítő kutyákat nálunk a mai napig nem engedik be bizonyos helyekre. Nemrég egy látássérült fiú például albérletet nem talált a segítő kutyájával. Egyszerűen senki nem engedte, hogy a kutyájával költözzön.

Nos, akkor a bevezető után nézzük meg, hogy az Egyesült Államokban, a Miami Nemzetközi Repülőtéren (MIA) milyen illemhelyet alakítottak ki a segítő kutyáknak. Jól látod, ez egy külön szoba, műfüves leöblíthető kutyavécével, ürülék összeszedő lapáttal, zacsival és cuki dekorációval.

Nem, nem azért, mert a segítő kutyáknak jó drága a repjegy és ezért kell valamilyen szolgáltatást nyújtani. A legtöbb légitársaságnál a segítő kutyák ingyen utaznak a fedélzeten. Egyszerűen csak a segítőkutyák a társadalom elismert, megbecsült és elsősorban létező tagjai!

Bízzunk benne, hogy egyszer nálunk is így lesz, addig is tudj meg többet ezekről a csodálatos kutyákról a NEO oldalán.

forrás: a szerző saját fotója


A segítőkutyák típusai:

  • hallássérült-segítő
  • mozgássérült-segítő
  • személyi segítő
  • rohamjelző
  • vakvezető
  • terápiás