Kutyák vigyáznak a méhcsaládokra

B. Krisztina

A méhek létfontosságú részei a természetnek és a mezőgazdaságnak. Hihetetlen, de minden harmadik falat ételt a méheknek köszönhetünk. A világon élő összes növényfaj 80%-ának beporzását ők végzik, egy méhcsalád 300 millió virágot poroz be naponta. Az utóbbi időben azonban nagyon riasztó mértékben kezdtek pusztulni a méhek az egész világon.

A méhek pusztulását sok minden okozhatja, de elsősorban vagy valamilyen növényvédő vegyszer, vagy baktériumok támadhatják meg a kaptárakat.

Az egyik legjellemzőbb és legsúlyosabb károkat okozó betegség a Foulbrood, magyarul „költésrothadás”, a méhek költésének legpusztítóbb megbetegedése. A foulbrood betegséget egy bizonyos „Paenibacillus larvae” nevű baktérium okozza. Ez ellen a betegség ellen csak és kizárólag megelőzéssel lehet védekezni, ha idejében sikerül felfedezni valamelyik családnál a baktériumot, akkor nem engedik, hogy tovább fertőzze a családokat.

Ennek a baktériumnak a kiszagolására tanította be Cybil Preston a kutyáját az Egyesült Államokban. Mack egy 9 éves labrador és sok mindent tud, amit egy méhész nem. Az ember csak úgy tudja megállapítani a betegség jelenlétét, hogy kinyitja a kaptárt és csak akkor, ha a lárvapusztulás már megtörtént. Ezzel szemben a kutyának nem kell kinyitni a kaptárt és a legkorábbi stádiumban jelzi a baktérium jelenlétét.

forrás: Twitter
Tuka, aki szintén méhész kutyának tanul, Cibyl és Mack.

A kutyával annyira jó eredményeket értek el a betegség terjedésének megakadályozásában, hogy ma már központi programot indítottak Maryland államban, hogy Preston további kutyákat képezzen ki és ezt a fajta védekezést kiterjesszék más államokba is.

Forrás: independent.co, greenpeace.com