Egy kutatás megválaszolta: milyen a cicák és kutyák valódi kapcsolata?

Getty Images
Kerekes Vivien

Láttunk már erre is, arra is példát, de vajon milyen a cicák és kutyák kapcsolata a valóságban? Egy kutatás végre megválaszolta a kérdést!

A cicák és a kutyák egymás esküdt ellenségei - legalábbis a filmekben, mesékben, és a sztereotípiák szerint. Azonban tényleg így van ez? A legtöbb ember, aki macskát és kutyust is tart otthon, azt látja, hogy az állatok előbb-utóbb nagyon egymásra hangolódnak, megszokják a másik jelenlétét, és legjobb barátokká válnak. Sőt, egyes kutyafajták méltán híresek arról, hogy igazán jól kijönnek a cicákkal is.

Olvasd el ezt is!
A cicád az alábbi 3 módon jelzi feléd, hogy nagyon is mérges rád

Ezek után elég meglepő, hogy kutyák és macskák kapcsolatát nem igazán vizsgálták még meg a szakértők. Egészen eddig, ugyanis most a Journal of Veterinary Behavior kutatása felfedett néhány titkot az állatok valódi viszonyáról. Több olyan háztartásban élőt kérdeztek meg tapasztalataikról, ahol cicák és kutyák egyaránt élnek, ugyanis kíváncsiak voltak arra, a gazdik mit látnak a kapcsolatukból.

A legtöbben arról számoltak be, hogy "barátságos, kétoldalú kötődés van jelen közöttük, ami észrevehető a toleráns viselkedésükből, közeli kapcsolatban állnak egymással, és nem agresszíven kommunikálnak." Ezen kívül az alábbiakról számoltak be a gazdik:

  • A cicák sokkal nagyobb eséllyel viselkednek fenyegetően a kutyákkal szemben, míg a kutyák csak nagyon ritkán lesznek velük agresszívak.
  • Kaját, játékokat és fekhelyet ritkábban osztanak meg egymással, ragaszkodnak a sajátjukhoz.
  • Noha néha a kutyák és cicák nyalogatták, tisztogatták egymást, ez azért ritkább jelenség volt.
forrás: Getty Images

A felmérés során az is kiderült, hogy milyen faktorok vannak hatással a kutya-cica kapcsolatra. Nagyon sokat számít, ha mindkét állat fiatal korban ismerkedik meg egymással, mivel minél idősebbek, annál nagyobb eséllyel lehetnek agresszívek a másikkal. Ha a macska élt előbb az otthonodban, és a kutyát csak utána fogadtad be, akkor általában a cica sokkal magabiztosabb és bátrabb új társával szemben. A szobacicák egyébként többnyire barátságosabbnak bizonyultak a kutyusokkal szemben, mint azok a macskák, akik szabadon mászkálhatnak az udvaron, környéken.

Az egyik érdekes megállapítás az volt, hogy általában a macskák kezében van a döntés. Többnyire a kutyák hamar komfortosan kezdik érezni magukat a cicák társaságában, míg ők könnyebben válnak stresszessé az új négylábú lakó társaságában. Ezért ők agresszívabbak, hajlamosak karmolni és támadni, ha valamiért veszélyben érzik magukat. A szakértő szerint emiatt érdemes odafigyelni arra, hogy ha új állatot hozol az otthonodba, legyen neki ideje nyugalomban megszokni a társaságot, és ne tedd ki stresszes helyzetnek például azzal, hogy egyedül hagyod őket nagyon hamar.

Olvasd el ezt is!
5 érzelmes és bújós kutyafajta azoknak, akik imádnak ölelkezni

Szeretnél olyan kutyust választani, amelyik jól kijön a cicákkal? Mutatunk öt fajtát!

Nézd meg a galériánkat - 5 kép
Kutyafajták, amelyek jól kijönnek a macskákkal