Koronavírus: tények és tévhitek, amikről tudnod kell

GettyImages
Kálmán Zsófi

A koronavírus-pánik két legfontosabb szabálya: maradj biztonságos helyen, maradj nyugodt!

Mindannyian tudjuk, hogy a legrosszabb dolog, amit az ember válsághelyzetben tehet, az a pánik. A koronavírussal kapcsolatos naponta sokasodó nyomasztó fejleményeket olvasva, – tekintve a járvány megállítása miatt meghozott megszorító intézkedéseket, – persze nehéz önfegyelmet gyakorolni, ám a hideg fejre talán sosem volt annyira szükség, mint most.

A koronavírus körüli rémhírek és pánikkeltés mellett ugyanakkor fennáll egy világjárvány ténye, az egészségügy és a gazdaság összeroppanásának lehetősége, emberek tömegesen kerülnek karanténba, emberek ezrei halnak meg, szóval logikus lehet a kérdés, mégis hogy maradjunk nyugodtak? Az első és legfontosabb, hogy ne támaszkodjunk félinformációkra, a hatásvadász portálok hatásvadász címeire, próbáljuk kiszűrni a fontos adatokat, azokat az információkat és ajánlásokat, amikre most tényleg szükség van. Ilyen például a WHO (Egészségügyi Világszervezet) hivatalos oldala, amit átfésülve azonnal felismerhetünk néhány tényt és tévhitet a koronavírussal kapcsolatban.

Mi az COVID-19?

A COVID-19 egyfajta koronavírus, egy olyan víruscsalád tagja, ami betegségeket okoz az emberekben és egyes állatokban. Emberekben a COVID-19 légzőszervi megbetegedést okoz, tünetei az influenzához hasonlóak: láz, száraz köhögés, légszomj. Néhány más típusú koronavírusát is ismerjük már ennek a víruscsaládnak, ezek a Közel-Kelet légzési szindróma, azaz a MERS, és a súlyos akut légzőszervi szindróma, vagyis a SARS.

A COVID-19 a legfrissebben felfedezett koronavírus, és úgy tudni, hogy 2019 decemberében indult a kínai Hupej tartományból. Ez a jelenlegi járvány az első alkalom, hogy az emberek ezzel az adott koronavírussal találkoznak.

Hogyan fertőz a koronavírus?

A COVID-19 cseppfertőzéssel terjed, azaz az emberek közötti átadás elsősorban légúti cseppecskéken keresztül történik, amikor egy fertőzött személy köhög vagy tüsszent. A cseppfertőzés útján a vírusok eljuthatnak a közelben (1 méterre) lévő emberek szájába vagy orrába, és a légzéssel tovább a tüdejükbe. Jelenleg nem egyértelmű, hogy valaki megfertőződik-e, ha megérint egy olyan felületet vagy tárgyat, amelyen vírus van, majd megérinti a saját száját, orrát vagy esetleg a szemét, de a gyakori kézmosás és kézfertőtlenítés pont ezért indokolt.

Mik a koronavírus tünetei?

A tünetek súlyossága betegenként eltérő, de úgy tűnik, hogy a betegség lázzal és fáradtsággal, majd száraz köhögéssel kezdődik. Egyes betegeknek izomfájdalmai lehetnek, az orrfolyás és torokfájás is megjelenhet, más esetekben pedig hasmenés is tapasztalható. A betegek nyolcvan százalékánál azonban ezek a tünetek enyhék és nem igényelnek kórházi kezelést.

Egyes betegeknél azonban súlyosabb szinteket ér el a vírus, tüdőgyulladás, és légzési nehézség tapasztalható, ám ezek az emberek gyakran más betegséggel is küzdenek, így kiszolgáltatott az immunrendszerük.

Mindenkin, aki a COVID-19 tüneteit tapasztalja, és okkal feltételezhető, hogy fertőzött személyekkel lépett kapcsolatba, otthon kell maradnia, és értesíteni a háziorvosát telefonon. Fontos, ne személyesen menjen a háziorvosi rendelőbe, hanem telefonon hívja fel háziorvosát, aki szükséges esetben értesíti a mentőket.

Hogyan előzhetem meg a betegséget?

Kétféle módon védekezhetsz a COVID-19 ellen. Először is, moss gyakran kezet. Az orvosok legalább 20 másodpercig tartó szappanos, meleg vizes kézmosást ajánlanak naponta többször, vagy legalábbis minden alkalommal, mikor hazaérsz, mielőtt az arcodhoz érsz, valamint főzés és étkezés előtt.

Ha viszont nincs lehetőséged kézmosásra, akkor használj kézfertőtlenítőt, aminek legalább 60%-os az alkoholtartalma.

Olvasd el ezt is!
Hiánycikk a kézfertőtlenítő, mutatjuk, hogy készítsd házilag

Másodszor pedig tüsszentés és köhögés esetén használj zsebkendőt, amit aztán azonnal dobj ki. Ha nincs nálad zsepi, akkor se a tenyered tedd a szád vagy orrod elé, tüsszents a könyökhajlatodba. Igyekezz a szokásosnál is nagyobb távolságot tartani az emberektől, és került a zsúfolt helyeket, illetve azokat a tárgyakat, amiket naponta sokan fognak meg: liftgomb, kilincs, kapaszkodó. Rendszeresen fertőtlenítsd a telefonodat is, valamint a munkaterületed.

Olvasd el ezt is!
Hogyan fertőtlenítsd a mobilod koronavírus ellen?

A maszk használata nem sok védelmet nyújt, ezek használata azoknak ajánlott, akiknek koronavírusra utaló tünetei vannak, vagy már bizonyított koronavírussal fertőzőtt beteget gondoznak. Ne vedd el ezeket azok elől, akiknek valóban szükségük van rá.

a tények mellett néhány tévhit a koronavírusról!

1. "Kerülni kell a kíniakat, a Kínából érkező árut, és a kínai kaját."

TÉVHIT!

A koronavírus mára egy világjárvány, a vírus pedig nem él túl egy világkörüli turnét egyetlen dobozon sem. Ahogy az ételekben sem marad életképes.

2. "Az antibiotikumok gyógyítják a COVID-19-et."

TÉVHIT!

Az antibiotikumokat baktériumfertőzések kezelésére használják, és hatástalanok a vírusok ellen.

3. "A koronavírust kutyák és macskák is terjesztik."

TÉVHIT!

A COVID-19 egy emberről emberre terjedő betegség, állatok nem terjesztik, és nem kaphatják el.

4. "Az alkoholos italok, mint például a vodka, is megfelelőek kézfertőtlenítésre."

TÉVHIT!

Ezek nyilvánvalóan nem működnek kézi fertőtlenítőszerként.

5. "A koronavírus nem gyógyítható."

EZ SAJNOS TÉNY!

Jelenleg nincs olyan oltás vagy vírusellenes gyógyszer, amely hatékony a COVID-19 ellen. Azonban mindkettő a fejlesztési és kutatási szakaszban van. Noha nincs gyógymód a koronavírusra, a legtöbb embernek sikerül legyőznie a vírust, még akkor is, ha kórházi segítségre van szükség. A WHO adatai szerint eddig a fertőzés nagyjából 2%-a volt halálos kimenetelű.

Nézd meg a galériánkat - 8 kép
Hírességek, akik megfertőződtek a koronavírussal