Moss tudatosabban, hogy a ruháid mellett a vizeink is tisztábbak lehessenek

unsplash
Mojzes Nóra

Gondoltad volna, hogy egyszerű mosás, amit hétvégén bedobsz a mosógépbe megbetegítheti az élőlényeket, ezáltal a te szervezetedbe is bejuthatnak a káros anyagok?

Mostanában rengeteget olvashatunk vizeink elképesztő szennyezettségéről, a műanyag hulladékokról melyek a tengerekbe, folyókba és óceánokba kerülve megbetegítik az élőlényeket és mikroműanyagokká forgácsolódva még több veszélyt jelentenek mindannyiunk számára. Nem csak a PET-palackok és egyszer használatos műanyagok elhagyásával, illetve azok újrahasznosításával tehetünk ez ellen, hanem azzal is, ha elkezdjünk tudatosabban használni a mosógépünket és hordani a ruháinkat!

Sajnos a műszálas textíliák rengeteg mikroszemcsét bocsájtanak ki magukból a mosás során, amelyek komoly problémát okoznak a vizekben. Ha eddig eszedbe sem jutott, hogy mekkora károkat okozhatunk ezzel vagy bármennyire is képben voltál eddig nem tudtad, hogy mit tehetnél ez ellen, elmondjuk mire kell figyelned, hogy a lehető legminimálisabbra csökkentsd a mosógépedből távozó víz mikroműanyagtartalmát.

forrás: unsplash
Moss tudatosabban az óceánok és a saját magad egészségéért!
Olvasd el ezt is!
Tippek kezdőknek: a műanyagmentes(ebb) életért, amit illene neked is elsajátítanod

A BBC nemrég arról írt, hogy már egy egyszerű hat kilós mosásnál is nagyjából hétszázezer (1 mm is kisebb) műanyagszemcse keletkezik, ami bekerül a lefolyóba, ezáltal pedig a folyókban, óceánokban, majd az élőlényekben, végül pedig a mi szervezetünkben kötnek ki. Vannak ugyan fejlesztések, amelyek a mikroműanyagok akár egyharmadát is képesek megszűrni, egy újrahasznosított műanyaglabdácska formájában, de amíg nem jutunk hozzá egy ilyenhez, addig is számtalan dolgot tehetünk.

A most következő tippekkel például, jócskán lefaragható a műanyagszemcsék száma, már egyetlen mosásnál is!


Hogy mire érdemes figyelned a mosás során?

  • Moss alacsony hőfokon: ha a ruháid nem különösebben szennyezettek, akkor amúgy is bőven elég a 30-40 Celsius-fokon való mosás.

  • Moss rövidebb programon, így kevesebb ideig tudják a ruhák ledörzsölni egymásról a szemcséket.

  • Centrifugázz alacsonyabb fordulatszámon, így kevésbé törnek meg a textilszálak.

  • Töltsd tele a mosógépet, ezáltal kevésbé dörzsölődnek le a mikroszemcsék a textilekről.

  • Használj folyékony mosószereket a porállagúak helyett, hiszen ezek jóval kíméletesebbek a textilszálakkal.

  • Kerüld el a magas pH-jú és oxidáló hatású mosószereket.

  • Használj mosózsákot, amely a vizet ugyan átereszti, de mikroműanyagok közel 90%-át magában tartja.

  • Végezetül, ha teheted, vásárolj kevesebb akril, poliészter, nylon és egyéb szintetikus anyagból készült holmit és válaszd helyettük a pamut, gyapjú, selyem, vászon és kasmír anyagból készülteket.

Olvasd el ezt is!
Mikroműanyag-szennyezés: 8 kérdés és 8 válasz
Olvasd el ezt is!
Zavarba ejtően sok mikroműanyagot viszünk be asztali sóval