Ki ne dobd! Mutatjuk, mi mindenre jó a banánhéj

Getty images
Éva Magazin/Gőbel-Szabó Szandra

A banán héja hagyományosan a legtöbb ember számára csak egy természetes csomagolás, amit eldobunk, amikor megeszünk egy banánt. Azonban kevesen vannak tisztában azzal, hogy a banán héjának számos más felhasználási lehetősége is van. Az Évamagazin.hu cikke.

A banán héja valójában tartalmaz néhány olyan tápanyagot és rostot, amelyek hasznosak lehetnek a növények számára. De nem csak növényeink járhatnak jól azzal, ha nem egyből a szemetesben landol a banánhéj, hanem mi is. Egészségünk és szépségünk is kamatoztathatja a banánhéjban található tápanyagokat.

A banán héja számos tápanyagot tartalmaz, például káliumot, foszfort és kalciumot. Ezek a tápanyagok fontosak a növények növekedéséhez és fejlődéséhez. Amikor a banánhéjat a talajba helyezed vagy komposztba kevered, ezek a tápanyagok fokozatosan felszabadulnak és felhasználhatóvá válnak a növények számára.

A banánhéja rostban gazdag, ami előnyös lehet a talaj szerkezetének javításában. A rost segít megőrizni a talaj nedvességét, javítja a vízelvezetést és elősegíti a jó levegőáteresztést. Ezek mind hozzájárulnak a növények egészséges gyökérfejlődéséhez és növekedéséhez.

Fontos megjegyezni, hogy a banánhéját általában nem használják közvetlenül növényi táplálékként, vagyis nem helyettesíti a hagyományos növényi tápoldatokat vagy trágyákat. Azonban a komposztálás vagy a banánhéja talajba való keverése révén hozzájárulhatsz a talaj tápanyagokkal való gazdagításához és a növények egészséges növekedéséhez.

De hogyan járul hozzá a szépségedhez? Mit kell vele csinálnod, hogy fehérítse a fogaidat? Kattints a galériára és kiderül!

Nézd meg a galériánkat - 4 kép
Ki ne dobd! Ennyi mindenre jó a banánhéj
Olvasd el ezt is!
Maradékmentő recept: szupergyors egészséges gyümölcsös sütemény

Ha szeretitek a banánt, de idő előtt bebarnul, a következő galériánkat se hagyd ki!

Nézd meg a galériánkat - 5 kép
5 módszer, hogy a banán ne barnuljon meg idő előtt