Karácsonyi lájkvadászat, avagy hol húzzuk meg a határt, hogy ne legyen sírás a vége

Unsplash/Sabri Tuzcu
Tarapcsák Dalma

Sokszor a közösségi média lájkokban gazdag világa úgy vonz mindenkit, mint Aladdint a csodalámpa. Egészen addig, amíg meg nem ütjük a bokánkat…

Tény és való, hogy a közösségi média térhódításával egyidőben mindannyiunkban felerősödött az a vágy, hogy megmutassuk magunkat és minél inkább bepillantást engedjünk mindennapjainkba. Azonban az egyénként csakis ránk tartozó információkat ma már észrevétlenül osszuk meg a barátainkkal, sőt, sokszor vadidegenekkel is. Csak egy fotó a nappaliban a tévé előtt, megint egy másik főzés közben a konyhában, a kutya futkározása a kertben – és kész is a tökéletes lakástérkép a behatolóknak, anélkül hogy kérniük kellett volna.

Fontos, hogy a regisztráció során nem minden mező kitöltése kötelező és minden információ láthatósága egyenként is beállítható. Akikkel van személyes kapcsolatunk, ők biztosan tudják, hogy hol vagyunk megtalálhatóak, így a lakcím megadására semmi szükség egy közösségi média oldalon.

-

Ezt már Dr. Baracsi Katalin LL.M családjogi szakjogász, internetjogász mondja, aki szerint nagyon fontos, hogy átlássuk, milyen veszélyek is leselkednek ránk egy-egy óvatlanul megosztott fotó kapcsán.

Fontos, hogy nyilvános, privát vagy csak egy bizonyos kör számára teszem láthatóvá a bejegyzésem. A nyilvánosság rejtheti a legnagyobb kockázatot (hiába ebben van a sok lájk, vajon jó ez? ), hiszen ebben az esetben az egész világ hozzáfér a digitális tartalmaimhoz anélkül, hogy a való életben ismernénk egymást és akár adathalászat, internetes csalás, becsapás, átverés formájában vissza is élhet az információkkal. Erre a feltöltés, megosztás pillanatában nem is gondolunk.

-
forrás: Getty Images

Csak szeretnénk megmutatni, hogy milyen jól érezzük magunkat távol az otthonunktól a nagyinál, vagy akár egy trópusi szigeten, ám ott van a történet hátulütője, hogy olyan információkkal szolgálunk másoknak, amik akar veszélybe is sodorhatnak minket. A Reszkessetek betörők! című filmben a tolvaj banda fejese rendőrként kérdezi ki a ház lakóit, hogy mettől meddig nem tartózkodnak majd a házban, illetőleg a biztonsági óvintézkedéseket is kiszedi belőlük. Manapság ezt egy-egy poszttal kérés nélkül adjuk át az illetékteleneknek.

Ha nem posztolsz, akkor meg se történt a dolog. Ilyen társadalmi kényszer, nyomás hatására is működhet az, hogy mindenhonnan be kell jelentkezni. Nem szabad elfelejtkeznünk arról, hogy a megadott helyadatok nagyon fontos információt hordoznak. Nem vagyok otthon, üres a lakás! Ezek a posztok az interneten keresgélő adathalászoknak igazi kincsesbánya. Az online biztonságért tevékenykedő szakemberek mindegyike azt képviseli, hogy az ilyen tartalmakat a nyaralás, pihenés után osszuk meg, amikor már otthon vagyunk. A lájkok ugyanúgy jönni fognak egy későbbi posztolás során is, de közben nem ér minket az a meglepetés, hogy valaki kipakolja a lakásunkat. A helyadatok sérülékeny információnak számítanak. Egy kis technikai ügyeskedéssel könnyen megszerezhetőek, ezek az információk és a másik ember napi útvonala feltérképezhetővé válik, ami további visszaélésekre adhat okot.

-
Nézd meg a galériánkat - 5 kép
A legnépszerűbb karácsonyi dekorációs trendek 2019-ben