Kaliforniában már csak mentett kutyákat árulhatnak az állatkereskedések

Getty
B. Krisztina

Az Egyesült Államokban éppúgy küzdenek a szaporítók és a gondatlan állattartók ellen, mint nálunk, Magyarországon.

2019. január 1-től Kalifornia lett az első állam, ahol a kisállat kereskedésekben csak mentett kutyákat és cicákat lehet eladásra kínálni. A törvény egyértelműen azért született, hogy visszaszorítsa az egyre nagyobb károkat okozó kutya és macska szaporító telepeket. Az ilyen telepekről elképesztő mennyiségben özönlenek ki az olcsó és legtöbb esetben már kölyökkorukban súlyos, genetikailag beteg négylábúak.

Az új törvény értelmében a kisállat kereskedőknek minden állatról származási igazolással kell rendelkezniük, mely pontosan tartalmazza, hogy a kutya melyik menhelyről vagy állatvédő szervezettől származik. Amennyiben ennek nem tesznek eleget, 500 USD büntetéssel kell számolniuk.

Fajtatiszta, törzskönyves, megfelelő körülmények között tenyésztett kutyákat és cicákat csak regisztrált tenyésztőktől lehet ezentúl vásárolni.

A törvényjavaslatot Patrick O'Donnell terjesztette elő, melyet Jerry Brown kaliforniai kormányzó 2017. októberében írt alá, viszont csak most, január 1-jén lépett életbe. Az új törvény bevezetését azért is sürgették, mert csak Kaliforniában évente 250 millió dollárt költenek a gazdátlan kutyák elhelyezésére, gondozására, ivartalanítására, mindezt az adófizetők pénzéből.

Fontos lépés ez az szaporítótelepek elleni harcban, de ez csak az első lépés. Ameddig nem lesz törvénybe ütköző és szigorúan büntetett a szaporított állatok értékesítése, addig sajnos mindig számolni kell ezzel a problémával.

Forrás: independent.co.uk