Az introvertáltak karanténos időkben jobban érzik magukat, mint valaha – de vajon tényleg?

Getty Images
Eörsi Sarolta

Van, aki jobban bírja a karanténban töltött heteket, van, aki nem. Egyeseknek hiányoznak a nagy bulik, a focimeccsek, mások eddig is megvoltak nélkülük. Lehet-e összefüggés az introvertált, illetve extravertált személyiségvonásokkal? Pszichológus szakvéleményét kérdeztük.

Klasszikus introvertált vagyok, mégis a koronavírus-járvány miatti veszélyhelyzet első napjaiban azt tippeltem, hogy körülbelül két hét múlva meg fogok kattanni. De most, egy hónap elteltével egyelőre egész jól bírom. Rendszeresen csetelek, bonyolódom skype-on munkahelyi értekezletekbe, családi ebédeken és születésnapi bulikon veszek részt, a legtöbb ismerősömmel intenzívebb kapcsolatban vagyok, mint korábban.

Ugyanakkor a társaságkedvelőbb, kevésbé zárkózott ismerőseim kifejezetten rosszul viselik ezt az időszakot; hiányoznak nekik az éttermek, a haverok, a nyüzsgés. Kíváncsi voltam, tényleg előnyben vannak-e az introvertáltak ebben a karanténidőszakban; tényleg tanulhatnak-e tőlük az extravertáltabbak? Na persze ez nem ilyen egyszerű, mert a pszichológusok is hangsúlyozzák, hogy nincs introvertált vagy extravertált skatulya. – Ez egy spektrum – erősíti meg korábbi ismereteimet Rolyák Gyöngyi klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta –, és az elhelyezkedésünk a spektrumon különböző külső vagy belső körülmények hatására elmozdulhat. – A pszichológus még hozzáfűzi, hogy:

A spektrum introvertált részében lévők a tapasztalatok szerint jobban viselik a járvány miatti korlátozásokat, a home office tevékenységet, mert ez a számukra vágyott, illetve az otthonos komfortzónában van. Ők a munkájuk elvégzése, sokszor a lakáson belül is űzhető hobbijuk, alacsonyabb társasági kapacitásuk miatt jól érzik magukat a négy fal között.

-

Olvass tovább az evamagazin.hu oldalra kattintva!