Veszélyes lehet: eláruljuk, hogyan védd ki a hőgutát a forró nyári napokon

Getty Images/Jose Musa
Tollas Tímea

Tombol a kánikula, nem árt óvatosnak lenni.

Az augusztus már a küszöbön várakozik, te pedig bizonyára alig várod a hétvégéket, hogy felüdülve csobbanhass egy nagyot a hűsítő vízbe! Nem vagy egyedül ezzel az érzéssel, hiszen mire is vágyhatnánk jobban egy rekkenő nyári napon, mint a jéghideg felfrissülésre és a pihenésre?

Olvasd el ezt is!
4 szakértői tipp, hogy a sminked a nagy melegben is tökéletes maradjon

Akár a napimádók, akár az otthoni légkondi alatt hűsölők körét erősíted, egy dolgot mindenképpen érdemes megjegyezned: ha napra mész, nagyon elővigyázatosan és megfontoltan tedd! Hogy miért? A válasz pedig igazán egyszerűen, ám annál komolyabban hangzik: a bőröd sosem felejt!

A következőkben megosszuk veled a legfontosabb tényezőket, amelyekre nem árt odafigyelni, ha huzamosabb ideig a napon tartózkodsz. Élvezd ki a nyár minden pillanatát, azonban az egészségedet mindig tedd az első helyre.

forrás: Unsplah/Christopher Campbell

Mi a különbség a napszúrás és a hőguta között?

Bizonyára te is sokszor hallottad már az időjárás előrejelzések vagy éppen orvosi figyelmeztetések során, hogy a nagy hőségben kiemelkedően fontos, hogy nagyon vigyázni kell a napszúrással és a hőgutával. Mindkettő nagyon veszélyes lehet, éppen ezért fontos, hogy betartsd az óvintézkedéseket és ne bagatellizáld el a tüneteket!

Elsőként fontos tisztázni, hogy ez a két fogalom nem azonos egymással. A legfőbb különbség talán abban rejlik, hogy amíg a napszúrás egy kellemetlen állapot, addig a hőguta nagyon komoly következményekkel, szélsőséges esetben akár halállal is végződhet.

forrás: Unsplash/Victoria Heath

Amit a hőgutáról mindenképpen tudnod kell

Nagyon magas hőmérséklet miatt alakul ki, ami a legtöbb esetben nálunk, Magyarországon nem igazán áll fenn, azonban a felmelegedés miatt nem árt itt is óvatosnak lenni. Mediterrán éghajlatra való utazások során pedig mindenképpen érdemes számításba venni a maximális hőmérsékletet, ugyanis 40 fok felett sajnos már egyre gyakoribbak a hőgutás vészhelyzetek.


A hőguta tünetei

- Kipirult bőr, piros foltok a testen

- Kiszáradó bőr

- Heves lélegzetvételek, fulladás érzet

- Megemelkedett pulzus és heves szívverés

- Megváltozott mentális állapot

- Hányinger és/ vagy hányás

- Erős, szinte migrénszerű fejfájás

- 40 fok feletti láz, hidegrázás

- Nagyon fontos, hogy amint gyanakodni kezdesz, hogy valaki a környezetedben hőgutát kapott, azonnal hívd a mentőket vagy keresd fel a legközelebbi kórházat!

Mi okozza a hőgutát?

Forró környezetben való tartózkodás huzamosabb ideig: a hőgutának több típusa létezik, ezek közül pedig a leggyakoribb és egyben legveszélyesebb is a klasszikus hőguta, amely a test hőmérséklet emelkedéséhez vezet.

Általában forró, párás helyszínen való, hosszabb tartózkodás alatt alakul ki. Sajnos a legtöbb esetben az időseket és a krónikus betegségben szenvedőket érinti, hiszen az ő szervezetük nehezebben küzd meg a túlságosan magas hőmérséklettel.

Megerőltető tevékenység végzésekor: Az erőlködéssel összefüggő hőgutát a meleg időben végzett, intenzív fizikai aktivitás okozza. Ekkor szintén megemelkedik a testhőmérsékletünk és ha nem vagyunk hozzá szokva a magas hőmérséklethez, könnyen a hőguta áldozatául eshetünk.

Éppen ezért érdemes nagy forróságban csakis akkor edzeni vagy fizikai munkát végezni, ha megtesszük a megfelelő óvintézkedéseket és nem hajtjuk túl a szervezetünket.

A galériában adunk néhány tippet a megelőzésre, kattints!

Nézd meg a galériánkat - 7 kép
7 tipp, hogy megelőzd a hőgutát és a napszúrást