„Így nézz, ez most nagyon keresztapás lesz!” - Szicília, a szimultán négy évszak szigete

Puskás Tibor
Éva Magazin/Hegedüs Barbara

Karácsonyra kaptunk egy Ryanair-vouchert, amiből három nappal később repülőjegyeket vásároltunk Cataniába. Régi mániám Szicília, nyilván nem vagyok vele egyedül, ezer meg ezer filmőrült bámulta vágyakozva, ahogy Al Pacino, azaz Michael Corleone micisapkában és gengsztermellényben rója a sziget forróságtól gőzölgő szegleteit. De vágyamnak nemcsak a Keresztapa vagy a Fehér lótusz második évada az oka. Bejártam Itáliát Firenzétől Bariig, Rómától Bolognáig, Velencében legalább hétszer voltam, az nem lehet, hogy pont ez a mágikus sziget maradjon ki utazós énrészemből Etnástul, görög romostul, Cosa Nostrástul. Az Évamagazin.hu cikke.

Jó idő, rossz napok

Változnak az évszakok, szól a régi sláger, mi pedig a februári Szicíliában tapasztaltuk meg, milyen ez a változás mindössze négy napba sűrítve. Boldogan szálltunk le a gépről, amit a pilóta olyan körülmények között tett le, hogy landoláskor a fél utastér agyament tapsolásban tört ki. A szél azonnal bebújt a kabátunk és a dupla pulcsink alá, Cataniába érve már azon tanakodtunk, tévedésből nem egy háborús övezet közepén szálltunk-e le. A kihalt város apokaliptikus hangulatot lehelt, az utcákat széthasadt esernyők és kidőlt fák szegélyezték, embert mutatóba sem láttunk, és szinte minden zárva tartott. Mintha egy óriássereg járta volna végig a környéket, s szétvert, megroppantott volna mindent, ami az útjába került. Vihar utáni csend. Milyen lenne, ha a jegyünk egy-két nappal korábbra szól, és belekeveredünk ebbe a fergetegbe? Elképzelni is torokszorító volt.

forrás: Puskás Tibor

Ebédidőben találtunk egy fűtetlen hamburgerest, ahol Etna burgert szolgáltak fel, mert mi mást is fogyasztana az élményvadász nyugati turista. Utána összefagyva hazabotorkáltunk, kerülgettük a vihar által leszakított tárgyakat, ernyőket, felborult virágcserepeket, kidőlt táblákat. A szállásunk szép volt, viszont hiába csavargattam a csapokat, egy csepp vizet sem adott, mint kiderült, azt egész Cataniából elvitte a vihar. Tanácstalanságunkban visszamentünk a megtépázott városba. Kilátásaink elsötétedtek. A tengerhez nem lehetett kijutni, a szél egyszerűen visszafújt, mint a papírfecnit, egy szimpatikus étteremből eltanácsoltak a működésképtelenné vált vécé miatt. Találtunk viszont nyitva tartó ír pubot, rögtön meg is szólított minket egy magyar hang: a tulajdonosát Mónikának hívták, és ő főzte a hely különleges tésztáit. Rendeltünk két adagot, majd csigaként tapadtunk a melegítőhöz, mert itt sem fűtöttek, az utcán hajszálra ugyanolyan volt az időjárás, mint odabent. A pasta viszont isteni volt, még a mellettünk ülő három ír pasit is elviseltük miatta, akik szokás szerint ordítva söröztek és közben telefuckolták a helyiséget.

Vacsora után dideregve, meleg víz nélkül bújtunk ágyba. Az ablak nem szigetelt rendesen, a vendéglátónk törülközőt tett elé, de így is besüvített a szél. Nem gond, 28 fokra állítottuk a légkondit és négy paplanba csavarodtunk.

forrás: Puskás Tibor

Városbuli és olaszkresz

Cataniának sok arca van, egyszerre hagyományos és modern, autentikus és megrendezett, népi és urbánus. A piacon óriási kardhalat daraboltak, ömlött a vér, a mészáros szájából szivarhamu pergett az állatra, bámulták helyiek, turisták vegyesen. Miközben használt ruhákat nézegettem, az árus meghitten üvöltözte a fülembe, hogy due euro, hiába néztem rá többször biztatóan, hogy igen, értem, gyermekem, pontosan értem. A Világörökséghez tartozó Dóm téren a Szent Agata székesegyház előtt látható kiselefántos szökőkút létezése mélyen gondolkodóba ejtett. Ismét megpróbáltunk lejutni a tengerhez, de a felhalmozott, gigantikus méretű szemét, az elhagyott, bontásra ítélt épületromok, a kóbor kutyák és a járda hiánya végül meghátrálásra késztettek. A külvárost is láttuk, ott van ugyanis egy régi gyárépületben a Museo del Cinema, ahol forgatási helyszíneket rendeztek be, és épp csak annyi Keresztapa van, amennyit a gyomor egészségesen elbír.

Az előző nap veszélyes késő ősze viszont rügyező tavaszba hajlott. A vihar nyomait nagyjából eltakarították. Elállt a szél és kisütött a nap, bársonyba fordult a világ, a hőmérséklet hat fokot ugrott, az emberek kiözönlöttek a vackaikból. Mi kapkodtuk a fejünket: honnan került elő hirtelen ennyi humanoid? Az arcokról lehámlott a rosszkedv és a bizalmatlanság, az éttermek és a sörözők kinyitottak, az emberek nekiindultak vásárolni, a Via Etneán pedig, ami előző este szomorúan kongott az ürességtől, folyton beleütköztünk a színpompás forgatagba. Bulimámorba süllyedt az egész város, hajnalig nem volt megállás, volt mit pótolniuk.

forrás: Puskás Tibor

A FOLYTATÁSÉRT KATTINTS IDE!

Galériánkban találsz még néhány képet Szicíliáról!

Nézd meg a galériánkat - 7 kép
Szicíliában