Így fogd meg a meleget! 5 zsebbarát tipp a fűtés hatékonyságának javítására

Getty
Nagy Viktória
A cikk támogatója az Otthonok&Megoldások

Ahogy egyre jobban megyünk bele a télbe, úgy esik napról napra alacsonyabbra a hőmérő higanyszála. Ilyenkor válik igazán érezhetővé – a bőrünkön és a pénztárcánkon egyaránt –, hogy otthonunk fűtési rendszere mennyire hatékony. Ha nem szeretnénk, hogy a meleggel együtt a pénzünk is kiszökjön az ablakon, az alábbi okos tippeknek mindenképp szenteljünk egy kis figyelmet.

Az alábbi apró trükkök segítségével rengeteg energiát takaríthatunk meg a kemény hidegek idején.

1. Az ideális hőmérséklet: 18°C

A 18 mágikus szám. Ezen a hőmérsékleten ugyanis mindenki kellemesen érezheti magát a lakásban laza ruházat mellett is. Ha elsőre túlzottan hűvösnek érezzük, kezdjük egy magasabb szinten, és hétről-hétre egy-egy fokot csökkentve, lépésenként jussunk el a kitűzött célig. És hogy számokban is mutassuk, mit jelent mindez: ha egy fokkal csökkentjük a lakás hőmérsékletét, akár 10%-ot is megtakaríthatunk az energiafogyasztáson a fűtési szezon végére.

Melegebb lakás fűtés nélkül – 10 tippünknek hála egyáltalán nem lehetetlen

2. Használjunk időzítőt

Ha a kazán időzítővel ellátott, feltétlenül támaszkodjunk erre, hiszen meleg lakásban ébredhetünk és meleg otthonba érkezhetünk meg anélkül, hogy non-stop menne a fűtés. Tekintve, hogy a rendszernek némi időre van szüksége, mire bemelegszik, a következőket ajánljuk:
- ébredés előtt 20, hazaérkezés előtt 15 percre időzítsük a fűtés beindulását
- munkába indulás, valamint este, lefekvés előtt 20-20 perccel pedig már kikapcsolhat a rendszer, a meleg még így is bőven kitart majd, amíg otthon, illetve ébren vagyunk.

3. Ne fűtsük, amit nem használunk

Ez elsőre nyilvánvaló, mégis sokszor megfeledkezünk róla. Ha van üresen álló szobánk, vagy olyan helyiségünk, amiben tényleg csak kevés időt töltünk a nap folyamán, tekerjük le a fűtését, az ajtaját pedig tartsuk zárva, hogy ne szívja el a meleget a lakás többi részétől. Hasonló elvek szerint a folyosón vagy a lépcsőfordulóban is alacsonyabban tarthatjuk a hőmérsékletet, hiszen ezekben a terekben többnyire csak megfordulunk, huzamosabb ideig nem tartózkodunk itt.

4. Hagyjuk szabadon a radiátor előtti teret

Ha bútorokat helyezünk a fűtőtest elé, elfogják majd a meleget, hiába növeljük a fűtés intenzitását. Ráadásul maga a bútor is károsodhat a közvetlen hőtől, azaz idővel duplán rosszul járhatunk. Ügyeljünk tehát arra, hogy a radiátor előtere a lehető legszabadabban maradjon, így a meleg levegő zavartalanul áramolhat majd szét a szobában.

Az Instagram leghangulatosabb olvasósarkai – Te melyiket fogadnád el?

5. Csípjük nyakon a huzatot

Feltétlenül szánjuk arra időt, hogy megkeressük, hol szökik a meleg a lakásból. Van, ami nyilvánvaló lesz, de biztosan lesznek nehezebb pontok is. Azokat a falakat például mindenképp ellenőrizzük, ahol csövek vagy vezetékek jönnek be a lakásba.