A hormonális fogamzásgátlás a különböző életkorokban

unsplash
JOY

A nem kívánt terhességek megelőzésében a hormonális fogamzásgátlók kifejezetten megbízható eszközöknek bizonyultak, mi sem bizonyítja ezt jobban, mint egyre növekvő népszerűségük.

Alapvető funkcióján túl számos egyéb hatása és persze mellékhatása ismert, ezért mielőtt e nagyszerű készítmények mellett döntünk, figyelembe kell venni az egyéni igényeinket, hogy a legtöbb előnyt élvezhessük, és a legkevesebb mellékhatással kelljen számolnunk.

Hormonális fogamzásgátlás 25 év alatt

A fiatalok egyik leggyakoribb problémája, hogy nincsenek hozzászokva a rendszerességhez, ezért nem meglepő, hogy gyakran elfelejtenek bevenni egy-egy tablettát. Az ő esetükben ezért nem a 21 tablettás kivitelt szokták javasolni, ahol a levél utolsó tablettájának bevétele után 7 gyógyszermentes nap következik, hanem a 28 tablettásat. Ebben az esetben nincs a gyógyszerszedésben szünet, a 21 hormontartalmú gyógyszer után 7 hormontartalom nélküli, placebo tablettát kell bevenni. Így nem okoz gondot a feledékenység, hiszen nem kell szünet után gondolkodni, hogy mikor is kell elkezdeni a következő levelet.

Fogamzásgátlás 25 és 35 között

25 év fölött gyakoribbá válnak a PMS szindróma tünetei, ezért ilyenkor a drospirenon tartalmú tablettákat javasolt szedni azok vízhajtó hatása miatt. Előnye, hogy a szedése csökkenti az ödémákat és a mellfeszülést, hátránya, hogy fokozza a tromboembóliás kockázatot. Ezért ha dohányzol, túlsúlyos vagy, nem sportolsz, esetleg volt a felmenőid valamelyikének tromboembóliás megbetegedése, a drospirenon tartalmú tabletták szedése nem ajánlott, helyette a levonorgestrel tartalmú pirulák nyújthatnak segítséget a PMS tüneteinek csökkentésében kisebb kockázat mellett.

Fogamzásgátlás 35 és 40 között

Régebben a hormonális fogamzásgátlók használatának felső korhatára a 35 év volt, mára azonban részben felülírták ezt az ajánlást: a dohányzó páciensek számára a hormonális eszközök használatát továbbra is maximum 35 éves korig ajánlják, ugyanakkor egy egészséges nemdohányzó nő akár 40 éves kor felett is biztonsággal használhatja.

Fogamzásgátlás 40 éves kor felett

Az életkor előrehaladtával nőnek a kockázatok, azonban ez nem jelenti azt, hogy egy egészséges, nem dohányzó nőnek mindenképp abba kell hagynia a hormonális fogamzásgátló eszközök használatát. Mindössze arról van szó, hogy tisztában kell lenni a kockázatokkal, fel kell ismerni a potenciális rizikófaktorokat, és egyéni mérlegelés alapján kell meghozni a döntést, hogy a továbbiakban milyen hormonális készítmény alkalmazható vagy egyéb hormonmentes megoldás mellett kell dönteni.

Ha valamilyen betegségben szenvedsz, az is befolyásolhatja, hogy milyen fogamzásgátlási módszer lesz a számodra tökéletes. Ha tovább szeretnél tájékozódni a témában, keresd fel az Intima.hu weboldalát, ahol további hasznos információkat találsz!

A cikket írta: Dr. Kelemen Csaba szülész-nőgyógyász, endokrinológus főorvos