Hogyan alkudjunk lakásra? Gyorstalpaló lakásvásárlóknak

Getty
Nagy Viktória
A cikk támogatója az Otthonok&Megoldások

Akár szeretjük, akár nem, az ártárgyalás bizony része a lakásvásárlásnak. Az eladók többnyire belekalkulálják a meghirdetett árba az alkut, a vevők pedig úgy indulnak neki, hogy fejben már elengedtek maguknak néhány százalékot. Mi most utóbbiakon szeretnénk segíteni 5 fontos jó tanáccsal, hogy az a bizonyos néhány százalék a lehetőségekhez képest minél magasabb legyen.

1. Mérjük fel a terepet

Érkezzünk felkészülten a lakásbejárásra! Ez azt jelenti, hogy mindenképp mérjük fel az piaci viszonyokat, hogy ár-érték arányban el tudjuk helyezni a szóban forgó ingatlant. Próbáljuk megtudni, mekkora az érdeklődés a lakás iránt, hiszen ez nagyban befolyásolja az alkupozíciónkat. Ha lehet, tájékozódjunk a jelenlegi tulajdonosról is. Messzire kerüljük el például azt, aki csak próba-szerencse alapon hirdette meg a lakást, semmilyen határidő nem köti, a legjobbat szeretné kihozni az árból, s akár éveket is rászán arra, hogy álmai vevőjét megtalálja. Ha minél alaposabbak akarunk lenni, vegyük igénybe ingatlanközvetítő segítségét. Nem csupán az információszerzésben segíthet nekünk sokat, de magában a keresgélésben is a hasznunkra lehet.

Ezek a legtrendibb modern fali díszek, amik ízlésesen feldobják a sivár részeket

2. Ne rontsunk ajtóstul a házba

A sikerben nagy szerepet játszik, hogy szimpatikus vevőnek adjuk el magunkat. Ehhez pedig az kell, hogy ne térjünk azonnal az anyagiakra. Ez egyrészt rendkívüli udvariatlan, másrészt nem feltétlenül célravezető. Amennyiben komolyak a lakásvásárlási szándékaink, használjuk inkább arra az első találkozást, hogy jó kapcsolatot építünk ki az eladóval.

3. Viseljünk pókerarcot

Ahhoz, hogy hiteles vásárlónak tűnjünk, három dolgot üzenjünk az eladónak viselkedésünkkel. Először is mutassuk meg, hogy tényleg érdekel minket az ingatlan. Biztosítsuk a másik felet arról, hogy fizetőképesek vagyunk, és tegyünk egyértelmű utalásokat arra is, hogy megfontolt tárgyalópartnerrel van dolga személyünkben. Ügyeljünk ugyanakkor arra, hogy értékes, az alku szempontjából fontos információkat – akár a jelenlegi lakhatási helyzetünkre, akár az anyagi lehetőségeinkre vonatkozóan – ne adjunk ki magunkról, mert az információ hatalom, ami ebben a helyzetben az eladó malmára hajtja a vizet.

4. Ne csak az árra figyeljünk

Ugyan az ár a legmeghatározóbb tényező egy lakásvásárlásnál, igyekezzünk szélesebb perspektívában szemlélni a lehetőségeinket. Sokat nyomhat például a latban, ha minőségi, ízlésünknek megfelelő bútorzat van a lakásban, amit kérésünkre – nyilván valamilyen plusz összegért cserébe – ott is hagy a jelenlegi tulajdonos. Kapásból megspórolhatjuk tehát a bebútorozással járó költségeket és kellemetlenségeket. Tovább javíthatjuk az alkupozíciónkat, ha konstruktívak vagyunk: ne csak kérjünk, hanem ígérjünk is az árcsökkentésért cserébe. Ajánljunk például a szokásosnál több foglalót, hogy abból az eladó ki tudja fizetni a saját beugróját az új lakásba.

Fenséges korall – Így csempészd be otthonodba

5. Figyeljünk a másikra

Minden stratégiának fontos része, hogy tisztában legyünk a másik fél lehetséges eszközeivel is. Jelen esetben az eladó – aki minél magasabban szeretné tartani az árat – vélhetően hasonló trükkökhöz folyamodik, mint az ellenérdekelt felek, vagyis mi. Így például régi, de még mindig működő fortély, amikor az eladó megpróbálja elhitetni velünk, hogy feltűnt egy másik, készpénzes vevő – azonnali döntésre sarkallva minket az állítólagos konkurencia emlegetésével.