Így rendezd be a hálószobát, hogy végre jót tudj aludni

Europress
Szita Mónika
A cikk támogatója az Otthonok&Megoldások

A hosszú és zavartalan alvás az egészség egyik feltétele. A jól kialakított háló pedig a nyugodt pihenés záloga. Kössük össze a kettőt: mentális és fizikai jóllétünk nagyban függ a hálószoba berendezésétől. Csináljuk hát jól!

A nagykönyv szerint egy felnőtt ember számára a napi 8 óra alvás az ideális. Nem sok, teljesíteni mégsem olyan egyszerű. De ha ennyit nem is tudnunk kisajtolni a napokból, próbáljunk legalább arra figyelni, hogy a pihenéssel töltött idő valóban pihentető legyen. Ebben pedig a minket körülvevő környezetnek elvitathatatlan szerepe van. Az, hogy az ágyunkból megpróbáljuk kihozni a maximális kényelemet, a szobát pedig besötétítjük elalvás előtt, csupán kettő a legfontosabb szabályok közül. Vegyük sorra a többit is!

NEKED IS LÁTNOD KELL! EZEK MOST AZ INTERNET KEDVENC HÁLÓSZOBÁI

Válasszunk olyan árnyalatokat, amelyek megnyugtatnak minket!

Használjuk a színek erejét ahhoz, hogy megteremtsük az ideális környezetet a valóban pihentető alváshoz. Ebben a szobában például a szürke különböző árnyalatai a letisztult dizájnnal vegyítve alkotnak igazán nyugtató atmoszférát.

Méretezzük túl az ágyat!

Minél nagyobb a fekhelyünk, annál biztosabb, hogy megtaláljuk rajta a magunk nyugalmát. Hogy honnan tudhatod, mekkora ágyra van szükséged, hogy azon a pároddal együtt kényelmesen elférjetek? Feküdjetek le mindketten, tegyétek a kezeteket a fejetek alá, és menjetek egymástól olyan messze, hogy a könyökötök éppen ne érjen össze. Ez adja meg a tökéletes ágy ideális szélességét.

Tiltsuk ki a tévét a szobából!

Régen nem volt divat a hálóban tévét nézni, ma viszont már alig akad olyan szoba, ahol ne lenne készülék. Bármennyire is jól mutat egy síkképernyős televízió a falon, a jelenléte sajnos a legkevésbé sem szolgálja a nyugodt pihenést. Az abból áradó fény ugyanis késlelteti az elalvást segítő melatoninok termelődését. De ha valóban ragaszkodunk a tévéhez a hálóban, legalább arra figyeljünk, hogy a készülék kikapcsolása és az elalvás között adjunk magunknak időt, hogy a szervezetünk átállhasson a mély alvást segítő állapotra, különben sokáig csak forgolódunk majd az ágyban.

EZT ÁRULJA EL RÓLAD A HÁLÓSZOBád FALÁNAK a SZÍNE

Tiltsuk ki a mobilkészüléket is!

Kezdjük ott, hogy a fejtámla közelében soha ne töltsük a telefont, de a legjobb, ha a készüléket is másik helyiségben hagyjuk éjszakára. Persze sokan azért ragaszkodnak a mobiljukhoz, mert a készülék ébresztőjére kelnek reggelente. De inkább menjünk vissza a 20-as évek jól bevált gyakorlatához, és ébresszük magunkat rádióval vagy egy vintage stílusú órával. Meglátjátok, mennyivel jobban mutat majd az éjjeliszekrényen.

Ügyeljünk a fényekre!

Ha forgalmas út közelében lakunk vagy a hálószobánk ablaka az utcára néz, a ház előtt elhaladó autók fénye vagy maga az éjszakai világítás észrevétlenül is gátolhatja a pihentető alvást. Ezért elengedhetetlen a megfelelő sötétítés. A teletáblás árnyékolók mellett szól, hogy megannyi színben kaphatók – vagy akár mi magunk is lefesthetjük őket kedvünk szerint –, ráadásul egyedi hangulatot varázsolnak a szobába. De azoknak, akik a hagyományosabb megoldások hívei, a függönyt javasoljuk. Színek és anyagok tekintetében itt is bőven van tér a játékra.

ÍGY TALÁLD MEG AZ ÁGY TÖKÉLETES HELYÉT A HÁLÓSZOBÁBAN

Száműzzük a szobából a göröngyös matracot!

Lehet bármilyen tökéletes a hálószoba berendezése, ha a matracunk hullámos és gödrökkel teli, soha nem fogjuk kipihentnek és felszabadultnak érezni magunkat. Lehet bármilyen szép az ágyunk képe nappal, ha a szemrevaló díszpárnák és extra puha ágytakaró rossz alapokat rejtenek, ne várjunk csodákat. Ágyazzunk meg egy jó matraccal a tökéletes alvásnak!

Csavarjuk lejjebb a fűtést!

Sokan esnek abba a hibába, hogy a hideg beköszöntével automatikusan feljebb kapcsolják a fűtést. Pedig a szükségesnél melegebb szobahőmérséklet nyugtalanná tehet minket éjszakánként. A túlfűtött levegő meggátolja ugyanis, hogy a testünk arra a hőmérsékletre álljon be, ami a nyugodt pihenéshez ideális lenne. Szabályozzuk inkább termosztáttal a hőfokot, és ha fázunk, vegyünk magunkra még egy réteg ruhát lefekvés előtt – amitől aztán éjszaka könnyen meg is szabadulhatunk, ha szükségét érezzük.

Osszuk ketté a szobát!

Ha a háló egyszerre funkcionál dolgozószobaként is, figyeljünk arra, hogy a berendezéssel egyértelműen elválasszuk egymástól a pihenőövezetet és a feladatokkal teli zónát. Az asztalról pedig tegyük el a laptopot, amikor nem használjuk. Máris nem lesz munkás hangulata a saroknak, sokkal inkább tudunk szemrevaló bútorokkal megtöltött szobarészként tekinteni rá.

PANELFELÚJÍTÁS HÁZILAG – MÁSFÉLSZOBÁS LAKÁS ÁTALAKULÁSA KÉPEKBEN