Grecsó Krisztián új regénye a bátorság könyve

Promóció

Egy 10 éves kislány története családi titkokról, felimerésekről és felnövésről.

Szeged, 1980. Vera az általános iskola negyedik osztályába jár, jó tanuló, jó sportoló. A papa a honvédségen dolgozik, a mama meg mindennap várja őt tanítás után. De Vera biztonságosnak hitt élete pár hét leforgása alatt megváltozik. Az egyik eseményből következik a másik, mintha dominók dőlnének egymás után, mégsem lehet tudni, vajon mi indítja el az események láncolatát. Mi fordítja szembe végzetesen az addigi legjobb barátnőjével? Miért olyan jó és ugyanakkor ijesztő egyre több időt tölteni Józeffel, az új lengyel fiúval? És miért vannak a felnőtteknek titkaik, ha Verától azt várják el, hogy mindig csak az igazat mondja?

Grecsó Krisztián új regényében olyan világot teremtett, amely mindannyiunk számára ismerős lehet, mégis van benne valami hívogatóan érdekes. Az 1980-ban játszódó regény világa nemcsak eleven, de fájdalmasan nosztalgikus is. Ebben a regényben ráadásul mindent a tízéves kislány szemén keresztül látunk: a felnőttek bonyolult, titkokkal és elhallgatásokkal teli életét, az iskola néha barátságos, de könnyen ellenségessé váló közegét, vagy épp egy korai első szerelem ébredését.

A szerző eddigi könyveihez, a Mellettem elférsz vagy a Megyek utánad regényekhez hasonlóan itt is ugyanazok a kérdések fontosak: hogyan befolyásolják a gyerekek életét a szüleik történetei? Családi örökségünk vér szerint vagy a történetek által öröklődik? Milyen felemelő vagy épp pusztító ereje van a szerelemnek? A Vera azonban újdonság is: nemcsak egy kislány érzékeny jellemrajza, kisvárosi tabló felejthetetlen karakterekkel, de a törékeny emberi kapcsolatok krónikája is.

Grecsó Krisztián új regénye arról szól, hogy a családi titkokat felfedni nemcsak tudás, de bátorság kérdése is. Noha a főszereplő kislányt egész életében alkalmazkodó jó kislánynak nevelték, rá kell jönnie, hogy neki kell kézbe vennie saját történetének irányítását. Vera felismeri: vannak helyzetek, amikor idő előtt kell felnőttként viselkednünk. És hogy fel lehet nőni a feladathoz.