Búcsú nélkül eltűnni – na de már a munkából is?

Alexander Lam / Unsplash
Éva magazin/Dudics Emese

A ghosting, avagy a „csak leugrott cigiért és eltűnt” jó pár éve divatos „szakítási módszer”. Nemrég azonban a munkában is találkoztam vele, és értetlenül állok a jelenség előtt. Az Éva magazin írása.

Szellemmé, köddé válni azt jelenti, hogy a másik egyik napról a másikra eltűnik az életedből, mindenféle magyarázat nélkül. Először magadat hibáztatod, aztán – ha ezen sikerül túljutnod –, a kontrollvesztéstől szenvedsz. Hiszen ha legalább kapnál valamilyen magyarázatot a szakításra (legyen az bármily szánalmas vagy fájdalmas), legalább felfedezhetnél valamiféle ok-okozati összefüggést, ami támogatná azt a meggyőződésedet, hogy a dolgok okkal történnek a világban. De úgy látszik, nem mindig.

Olvasd el ezt is!
Eltűntnek nyilvánítva: három férfi az életemből, aki egyszercsak köddé vált

A ghosting szakításhoz, hála az égnek, nem volt szerencsém. De néhány munkakapcsolatom kísértetiesen hasonlóan ért véget a közelmúltban. „Csak még néhány utolsó simítás, és ma este küldöm az anyagot!” - írták, majd soha többé nem vették fel a telefont és nem válaszoltak az e-mailre.

Talán eltűnök hirtelen,
akár az erdőben a vadnyom.
Elpazaroltam mindenem,
amiről számot kéne adnom.

- József Attila: (Talán eltűnök hirtelen)

Eleinte eljátszottam a gondolattal, hogy ha hetekkel később felhívnának megkérdezni, hogy haragszom-e, mit mondanék. Azt mondtam volna, hogy nem haragszom, csak csalódott vagyok. Azóta két dolog változott: 1. Rájöttem, hogy nem fognak hívni soha többé. 2. Rájöttem, hogy de: haragszom. (Aztán majd ez is elmúlik.)

Olvasd el ezt is!
Állandóan szorongok, hogy elhagynak

Miért, miért, miért? Miért nem lehet azt mondani, akár az utolsó pillanatban, hogy: „Ne haragudj, elúsztam, közbejött valami, nem tudom megcsinálni, rájöttem, hogy nem is érdekel stb.”? Ilyenre is volt már példa, és aki megtette, annak leborulok a nagysága előtt.

Feltételezem, hogy aki úgy akarja megúszni a felelősséget, hogy halottnak tetteti magát, valamiért nem meri vagy nem akarja vállalni a konfliktust, és a kommunikáció elvágásával megteremti magának azt az illúziót, hogy ez az egész ügy nem is létezik.

Akárhogy is, pár embert már kihúztam „rokonaim, barátaim és üzletfeleim” listájáról. Ez van.

Olvasd el ezt is!
Tanácsok, hogy ne veszítsd el a munka iránti motivációdat

Utószó: magamba néztem és elgondolkoztam, én alkalmaztam-e valaha a ghosting módszert. Rábukkantam egy esetre a múlt mélységes mély kútjában. Utolsó éves egyetemista koromban egy fakultatív „büfé-ruhatár” tárgyból meg kellett volna írnom egy rövidebb dolgozatot az év végi jegyért. A tanárnő megelőlegezte az ötöst, és adott egy határidőt a dolgozatra. Soha nem írtam meg. Mentségemre legyen mondva, teljesen ki is ment a fejemből, és csak hónapokkal később jutott eszembe, Megkockáztatom, nem hiányzott nagyon az a pár oldal papír az oktatónak. De azért ez nem volt szép tőlem. Elnézést, Tanárnő!

Ezek a szakítás hagyományos forgatókönyvei: melyikben volt már részed?

Nézd meg a galériánkat - 7 kép
A szakítás 7 típusa