Évente kétmillió kutya és macska adja életét egy-egy bundáért - kóborok és házikedvencek (!) is

pexels.com
Joy.hu

Akkor is viselnél állati szőrmét, ha tudnád, hogy mennyit szenvedett a bunda eredeti tulajdonosa - a róka, csincsilla, nyúl, kutya, vagy épp macska (igen, jól olvastad) -, hogy neked legyen mit magadra venned?

Olvasd el ezt is!
A szőrme azé, aki beleszületett

A cikk a nyugalom megzavarására alkalmas.

Kínában a bundájuk miatt tenyésztenek rengeteg - itthon házikedvencként tartott - állatot, vagy épp az utcáról kerülnek be egy-egy üzembe, ahol borzalmas körülmények között töltik életük hátralevő részét. Megrázó belegondolni, hogy mi történik ott az állatokkal, akiknek bundája a nyugati országokba is eljut. Így egyébként senki nem lehet biztos abban, hogy milyen szőrmét vesz.

Kína szőrmeipari nagyhatalom. Évente nagyjából kétmillió kutya és macska adja életét egy-egy bundáért, hiszen ott ezek az állatok "olcsó szőrmeforrásnak" számítanak, mivel rengeteg köztük a kóbor, akiket egyszerűen befognak az utcáról. De szép számmal akadnak köztük olyanok is, akit egyszerűen ellopnak. Kínából a bundák nyugati országokba kerülnek, vagy a helyi városokban értékesítik őket. Az ott élő emberek nem tudják, hogyan használják ki az állatokat, milyen kínokat élnek át, de sok esetben a szőrme készítői sincsenek tisztában a tettük következményével.

Olvasd el ezt is!
Tóth Gabi megrázó gyerekkori élmény hatására mondott nemet a szőrmére

A megrázó részletek

Mivel semmilyen törvény nem szól az állatok védelme mellett Kínában, nincs következménye a bántalmazásuknak, nem meglepő, hogy virágzik a szőrmeipar. Az ezzel foglalkozó üzemekben rókák, nyulak, kutyák, macskák, és más állatok élnek összezsúfolva kis ketrecekben, a szabad ég alatt. De az odáig vezető útjuk sem kellemes, hiszen az üzembe is a teletömött ketrecekben jutnak el, -általában 800-an egy kamionnal -, amiket több méter magasról dobnak le a földre, mikor megérkeznek, ezért sok állatnak el is törik a lába.

A betegségek és komolyabb sérülések hihetetlenül gyakoriak köztük, ahogy a stressz miatti pszichózis is (igen, az állatokat is értinheti mentális betegség), melynek során saját végtagjaikat rágják meg, vagy épp a ketrecnek rohannak teljes erejükkel. Előfordul az is, hogy az apró ketrecben adnak életet az állatok a kölykeiknek, akikről nem tudnak megfelelően gondoskodni, így a kicsik elpusztulnak, vagy épp a szüleik vetnek véget az életüknek.

Mielőtt megnyúznák őket, általában halálra verik az állatokat, de egy svájci vizsgálat szerint sok állat még akkor is él, amikor a lábánál fogva felkötik, hogy megszabadítsák bundájától. Akik pedig túlságosan mozgolódnának, miközben a bőrükbe mélyed a kés, még több ütést kapnak. Ha még ezt is túlélik, további kínok várnak rájuk, mielőtt egy hatalmas kupacba dobálnák őket, ahol percek múlva végleg véget érhet a szenvedésük.

Egy másik óriási probléma, hogy a kínai szőrmét gyakran szándékosan jelölik félre - például kutya helyett rókát írnak rá -, így a nyugati országokba érkező bundáról tulajdonképpen senki nem tudja, hogy valójában milyen állatról származik. Hiába mondják sokan, hogy ők bizony kutyát/macskát nem viselnének, mégsem tudhatják pontosan, hogy mi van rajtuk.

Egyébként pedig a róka és a csincsilla ugyanolyan kínokat él át, mint egy kutya, macska, vagy nyúl, akit megfosztanak a bundájától. Nem csak fizikai természetűek ezek a kínok, hanem - sokak számára bármennyire hihetetlen is -, mentálisan is megerőltetőek. Az állatok ebből a szempontból is hasonlítanak az emberekre: Ugyanúgy feszültséget kelt bennük az ismeretlen, a rossz életkörülmények, ugyanúgy érzik a fizikai fájdalmat, ugyanúgy kihat a lelkükre minden fent felsorolt, horrorisztikus tett.

Olvasd el ezt is!
Sokan nem tudják, hogy állatkínzást követnek el

Fény az alagút végén

Annak érdekében, hogy megállítsák a szőrmegyártást, az ACTAsia nevű edukációs szervezet létrehozta a Fur Free China kampányt, ami már sokadik éve hívja fel a figyelmet az állati szőrme mellőzésére. Rengeteg más szervezet és híresség segít abban, hogy a kampány üzenete minél több emberhez eljusson. Bízunk abban, hogy hamarosan tényleg történnek pozitív változások, és állatok milliói menekülhetnek meg a szenvedéstől.

forrás: Fur Free China
A Fur Free China biciklis felvonulást is szervezett a jó cél népszerűsítésére.

De itthon is találni hasonló kezdeményezést. Magyarországon elsőként, a JOY magazin kiadója, a Marquard Media Magyarország minden szőrméből készült termék hirdetését száműzte kiadványaiból, elindította Fur Free Company kampányát.

A kezdeményezés kapcsán a nemzetközi World Fur Free Friday-en (november 23.) indult vadonatúj videósorozatunkban olyan szakmabelieket és sztárokat faggattunk arról, ők miért döntöttek a a szőrmementesség mellett, milyen a kapcsolatuk kis kedvenceikkel és arra is, ők hogyan igyekeznek inspirálni környezetüket, hogy kövessék jó példájukat. A népszerű színésznő, Kovács Patrícia is csatlakozott a kampányunkhoz, ebből a videóból pedig kiderül, pontosan miért is döntött így, és miért mellőzte a szőrmét az életéből:

Te viselnéd a kedvenceted szőrmeként? Ugye, hogy nem! Mondj te is nemet a szőrmére!


Tudj meg mindent a kezdeményezésről, látogass el a kampány hivatalos weboldalára, ahol minden további infót megtalálsz a témával kapcsoaltban!

Ezen az oldalon pedig azokat a márkákat is megtalálod, akik hitelesítve 100% műszőrmét használnak.