A fa konyhai eszközök különleges törődést igényelnek: így kell őket tisztítani, hogy örökké tartsanak

Getty Images/Marina Moskalyuk
Bíborka

Nincs szükség speciális eszközökre, de azért van, amire nagyon oda kell figyelni ezekkel az eszközökkel kapcsolatban.

Még azokban a konyhákban is találkozunk fakanalakkal és fa eszközökkel, amelyek a lehető legmodernebb dolgokkal vannak felszerelve. Ezeknek a tisztítása és karbantartása viszont már nem biztos, hogy olyan egyszerű feladat, mint gondolnád. Korábban már kitértünk arra, hogy a tésztaszűrőt sem elég egyszerűen csak kiöblíteni, ahogy a sajtreszelő is különös odafigyelést igényel, hogy valóban makulátlan, bacimentes állapotú legyen.

A fakanál annyira elterjedt eszköz, hogy valószínűleg a te konyhádban is megtalálható, de ha nem tisztítod megfelelő módon, könnyen elszaporodhatnak rajta a baktériumok. Nem véletlenül ilyen népszerűek, hiszen olcsónak számítanak, tartósak és sokoldalúak: mindent meg lehet velük kavarni, ráadásul a fém eszközökkel szemben, biztosan nem fognak átmelegedni. Arról nem is beszélve, hogy kíméletesek a felületekhez, mint mondjuk amilyen a tapadásmentes serpenyő és a műanyag edény.

Hogyan tisztítsd és ápold?

Kicsit sem fenntartható és környezetkímélő, ha havonta beszerzel egy-két új fakanalat, mert befeketedett a végük vagy nem figyeltél oda az alapos tisztításra. Épp ezért érdemes az élettartamukat kitolni, amennyire csak lehet. Amit mindenképp kerülj el, az a mosogatógépben való mosás és a vízbe áztatás, ugyanis ezeknél az eszközöknél nagyon fontos, hogy a vízzel való érintkezést a minimumra csökkentsd. A porózus felület nem bírja a vizes áztatást, mindez repedezést okozhat. Tehát a megoldás az, ha kézzel, forró vízzel és kíméletes mosogatószerrel tisztítod őket. Ha a szagoktól is szeretnél megszabadulni, citrommal és szódabikarbónával dörzsöld át a fakanalaidat a mosás után, majd öblítsd le és hagyd a levegőn teljesen megszáradni.

Plusz tipp: szakértők szerint érdemes nagyjából havonta egyszer bedörzsölni a fakanalakat lenmagolajjal. A használatuk előtt viszont győződj meg róla, hogy az olaj teljesen beszívódott.

Ha épp most vásárolsz magadnak fakanalat, érdemes keményfából készültet választani, mint amilyen a bükk, a cseresznye, a juhar, az olíva vagy a dió, ezek garantáltan a legjobb minőségűek. Ha pedig minden tippet megfogadtál, akkor a fakanalakat elég 5 évente lecserélned, mert ennyi idő után – bármennyire is igyekeztél karbantartani – már megérződik rajta az ételszag és elveszti a színét. Az, hogy az eszköz kissé kiszárad vagy megkopik, nem feltétlenül ad okot a cserére.

A vágódeszkához is adunk pár tippet:

Nézd meg a galériánkat - 4 kép
Így tisztítsd meg a vágódeszkát a baktériumoktól és szagoktól

Ha pedig van mosogatógéped, ezt sem árt tudnod:

Nézd meg a galériánkat - 5 kép
A mosogatógép tisztításának 5 kihagyhatatlan lépése

Forrás