4 ok, amiért a testvérek felnőttkorban eltávolodnak egymástól

IMDb/jelenet a Jóbarátok c. sorozatból
Kerekes Vivien

Nemhogy a barátokkal, néha még a testvérekkel sem egyszerű tartani a kapcsolatot. De vajon mi az oka annak, hogy sokan teljesen eltávolodnak egymástól felnőtt korukra?

Amikor egy családban több gyermek is van, a szülők érthető módon azt szeretnék, hogy a testvérek egymás legjobb barátai legyenek. Hogy közeli kapcsolatuk legyen, és jóban-rosszban egyaránt számíthassanak egymásra. Egy ideális világban ez így is lenne. A kis kori ellentétek, a játékok miatt folytatott veszekedések idővel elsimulnának, és felnőttként már csak a jó viszony maradna.

Azonban szakértők szerint ez sajnos sok esetben nincs így. Rengeteg olyan példa van arra, hogy a testvérek idősebb korukban egyre távolabb kerülnek egymástól, míg végül a kapcsolatuk szinte teljesen semmissé válik, és a kötelező programokon kívül (karácsony, esküvő) már nem is találkoznak.

  • A gyerekkorban megtapasztalt családi dinamika is szerepet játszik abban, felnőttként milyen lesz a testvérek viszonya. Ha például kiskorodban azt láttad, hogy valamelyik tesód a szülők kedvence volt, úgy az évek során düh halmozódhat fel benned iránta, akaratlanul is. Ez hosszabb távon nehezteléshez, a másik kerüléséhez vezet, hiszen úgy érzed, megfosztott téged valamitől, amire gyerekként te is nagyon vágytál volna.
  • Szintén fontos tényező az, hogy a gyerekek között milyen volt régen a viszony. Ha sokszor bántottátok, cukkoltátok egymást, és rengeteget veszekedtetek, az mélyebb sebeket is ejthet a kapcsolatotokon. Hiába múlnak el felnőtt korra ezek a viták, néha elég egy apró beszólás, hogy felszínre törjenek a régi sérelmek, és úgy érezzétek, inkább nem szeretnétek egymás társaságát keresni a továbbiakban.
  • Az szülők halála is komoly sérülést okozhat a testvérek viszonyában. Sokszor az anya és az apa az, aki fenntartja a gyerekkori otthont, és hozzájuk járnak haza a testvérek. Onnantól kezdve, hogy ez megszűnik, az egyik legerősebb összefogó kapocs tűnik el, ami miatt a testvérek hajlamosak a közös ünnepeket, családi eseményeket is inkább külön tölteni.
  • Hiába nőttetek fel egy fedél alatt, és kaptátok ugyanazt a nevelést, a személyiségetek biztosan nem lesz ugyanolyan. Emiatt az sem ritka, hogy a testvérek felnőtt korukra teljesen más utat járnak be, és ebben az eltérő világban nehezen találnak helyet és időt egymásnak. Mivel nincsenek rákényszerítve arra, hogy együtt legyenek (szemben a gyerekkorukkal, amikor egy fedél alatt éltek), így sok esetben a közeli barátok veszik át a testvérek helyét. Ilyenkor nincs rossz viszony közöttük, szimplán csak olyannyira eltérő az életvitelük, hogy a beszélgetések gyakorisága is lecsökken.
forrás: pexels

Szakértők szerint ilyenkor a legjobb megoldás, ha őszintén beszéltek az érzéseitekről, és elmondjátok, miért nehezteltek egymásra. Azonban ahelyett, hogy megpróbálnátok megmagyarázni a múltban történteket, esetleg vitába is keverednétek, inkább az empátiára kell helyezni a hangsúlyt, és érdemes beleképzelnetek magatokat a másik helyzetébe. Az sosem megoldás, hogy teljesen kizárjátok egymást az életetekből! Egyezzetek meg abban, hogy hetente egyszer beszéltek telefon, és legalább egy-két havonta találkoztok, hogy fokozatosan szorosabbá tehessétek a kapcsolatotokat. A mértékletesség ilyen esetben is sokat számít!

Olvasd el ezt is!
Híres testvérek, akik elviselhetetlennek találják egymást

És ezt olvastad már?

Nézd meg a galériánkat - 6 kép
Híres testvérpárok, akik kicsit sem jönnek ki egymással