Ezért nem jó, ha habzsol a kutya

B. Krisztina

Ahány kutya, annyi ház és annyi étkezési szokás. A mi családunkon belül is van olyan kutya, aki kifejezetten válogatós, nagyon rossz evő. Az a típus, akinek trükközni kell a kajával és nagyon örülünk, ha végre eszik valamit. Aztán van a vizsla, aki nagyjából bármit, bármikor és van olyan is aki azonnal befal egyszerre mindent, rágás nélkül. Csak nyeli, mint kacsa a nokedlit. Rossz nézni.

Na de miért habzsolnak a kutyák?

Kicsit menjünk vissza az időben. A kutyák ősei a farkasok, akik falkában vadászó állatok. Nem minden nap ejtenek zsákmányt, de ha igen, az általában nagyobb darab. Tehát napokig nem esznek semmit, aztán egyszer csak egy óriási adagot. Valószínűleg ide vezethető vissza az, hogy amint kaja kerül eléjük, gyorsan és azonnal meg kell enni. Több kutya együttes tartása esetén ehhez még hozzájöhet az étel féltése is. (Ilyen esetben érdemes külön helyiségben etetni a kutyákat.)

A habzsolás viszont nagyon nem tesz jót a mi kis háziasított kutyáinknak. Könnyen előfordulhat az úgynevezett heveny gyomormegterhelés, ami szinte azonnali hányáshoz vezet. Felborulhat a bélflóra és hasmenés is kialakulhat. Mivel nem rág az állat, kevés ideig van a szájüregben a táplálék, nem keveredik megfelelően az emésztőnedvekkel, így sokkal nehezebben szívódnak fel a tápanyagok. Arról ne is beszéljünk, hogy ha esetleg szilánkos, csontos az étel, akkor komoly sérülést is okozhat az emésztőcsatornában.

Továbbá előfordulhat még félrenyelés és bizony gyomorcsavarodás is.

Nem szabad hagyni tehát, hogy a kutyánk habzsoljon. Kiváló megoldás lehet egy habzsolás gátló tál, (pl. egy ilyen) mely lehetetlenné teszi, hogy két pillanat alatt végezzen az egész vacsorájával. Biztosan nem fog örülni neki, de hamar megszokja és hidd el, csak jót teszel vele.

forrás: vizslabolt.hu