Amit mindig is tudni akartál: az ok, amiért nem érintkezhetnek a gyógyteák fémmel

Drew Jemmett/unsplash.com
Bellák Dóra

Lehull a lepel! Elmondjuk neked, hogy miért nem érintkezhetnek a gyógynövényből készült teák fémmel.

Az egyre hidegebb idő beálltával határozottan jobban csúsznak a melengető, finom teák. De nem csak az ízélmény miatt érdemes fogyasztani őket! Ha a gyógynövényes változatokat választjuk akár különféle nyavalyáinkat is kezelhetjük velük, vagy egyszerűen csak pozitív hatással lehetnek közérzetünkre.

Olvasd el ezt is!
6 tea, aminek mesés hatása lesz a bőrödre

Neked is biztos feltűnt már ezen teák csomagolásán, hogy nem érintkezhetnek fémmel. De vajon miért? Nem kell semmi ördögtőlvaló dologra gondolni! A víz melegítésénél nincs probléma, ott simán használhatunk fémedényt vagy vízmelegítőt, baj nem lesz belőle. A probléma inkább akkor jön elő, ha az említett anyagból készült bögrével, kanállal vagy teatojással érintkeznek a gyógynövényrészek. De persze nem minden fémre igaz, hogy semlegesíti a gyógyteák hatását, csak azoknál, amelyekből kioldódnak a fémionok – ilyen például a réz vagy az alumínium. Ezek az ionok hatóanyagokkal (például a fenolok) lépnek reakciókba, ezzel megváltoztatva szerkezetüket.

Ezért is ajánlott a fém eszközök hanyagolása, de legfőként a C-vitamin tartalmú növényeknél fontos betartani, mivel a fémionok elősegítik annak lebomlását. Úgyhogy ennek elkerüléséért mindenképp felejtsd el a fémet, használj inkább műanyag, háncs vagy textil szűrőt, esetleg egy olyan üvegkancsót, amihez van külön szűrő, illetve a kevergetésre faból vagy műanyagból készült kanalat. Tárolásnál is érdemes erre figyelni, részesítsd előnyben az üveg és porcelán változatokat! Termoszt pedig csak akkor használj, ha a belseje rozsdamentes acélból készült, ez nincsen semmiféle káros hatással a gyógyteákra.

Tudtad?


A legtöbb gyógynövénytea elkészítésekor forró vizet használunk. Ennek ellenére érdemes megfogadni azt a tanácsot, hogy a hőre érzékeny hatóanyagokat (ilyen például a C-vitamin) tartalmazó gyógynövény részeket kizárólag hideg vizes áztatással kezeljük! Ilyen például a citromnál 10x több C-vitamint tartalmazó csipkebogyó is, a vadrózsa áltermése. Ha belőle szeretnénk teát készíteni annyi a teendőnk, hogy mozsárban kissé összetörjük, a kívánt mennyiséget áttesszük egy üvegkancsóba, felöntjük szobahőmérsékletű vízzel és hagyjuk 8-10 órát állni. Felmelegítés nelkül, leszűrve fogyasztjuk.

Olvasd el ezt is!
Ha minden nap iszol fekete teát, az alábbi pozitív hatásokat fogod érezni a testeden

De ha nem te szeretnél bajlódni otthon a teafőzéssel, akkor a galériánkban lévő helyeken biztosan felmelegedhetsz majd!

Nézd meg a galériánkat - 6 kép
Budapest 6 legjobb teaháza, ahova elmenekülhetsz feltöltődni