Ezért lesz harcias és támadó egy cuki kistermetű kutya

pexels.com
B. Krisztina

Általános jelenség, hogy a kisméretű kutyák sokkal harciasabbak, vehemensebbek más kutyákkal, emberekkel és sokkal jobban a gazdára tudják erőltetni az akaratukat, mint nagyobb fajtársaik.

Mindannyian találkoztunk már póráz végén rettentő módon csaholó picike kutyával, amint éppen egy német juhászkutyát támad hevesen. Mi ennek az oka, mi lehet a következménye és hogyan lehet tenni ellene? Erről kérdeztem Karay Zoltán kutyatrénert, aki kifejezetten problémás kutyákkal foglalkozik.

Ezt a viselkedést gyakran Napóleon-komplexusnak szokták nevezni. Napóleon alacsony termetét hatalommal, hódítással, sikeres háborúkkal próbálta ellensúlyozni. Ez a jelenség valóban hasonlít egy kisebbségi komplexusra, de az igazság az, hogy a kutyáknál nincs ilyen. Ők nem tartják szem előtt más kutyák méretét, súlyát, csak és kizárólag a kisugárzásukból, energiájukból olvasnak, akár csak belőlünk, emberekből.

A kisméretű kutyák meglehetősen hátrányos helyzetben vannak, ha az emberi világot vesszük alapul, ugyanis apró termetük miatt, rengeteg dologhoz szükséges az ember segítsége, beavatkozása. A lépcsőn ölbe visszük őket, ha nagyobb kutya közelít felénk felemeljük, a flexi pórázzal magunk elé engedjük, nem beszélve az állandó ölelgetésről, szeretgetésről és így tovább.

forrás: pexels.com

Más szóval minden olyan hibát elkövetünk, ami egy kutyát bizonytalanná, labilissá tesz. Ennek következtében kutyánk szemében mi egy gyenge, érzelgős energia leszünk, és úgy fogja gondolni, hogy neki kell megvédenie minket. Sajnos sokszor ez a gazdáknak még egy jól eső érzés is szokott lenni és egyáltalán nem akarnak a problémán változtatni, sőt olykor még nevetnek is a viselkedésén és büszkék a kiskutyára, hogy milyen kis harcias. Pedig ha belegondolunk, ez a kutyának egy állandó stressz, ami meglehetősen kártékony hatással van az egészségére. Az ilyen kutyáknak valójában nem más kutyákkal vagy emberekkel van problémájuk, hanem minden olyan tényezővel, ami fenyegető lehet a falkájára nézve. Ilyenkor állandóan résen kell lenniük, hogy a felbukkanó „veszélyt” elhárítsák.

A kisméretű kutyákat ugyanolyan következetesen kell nevelni, mint a nagyobbakat, ugyanis ha belegondolunk egy csivava is legbelül kutya, akárcsak egy német dog. Pszichológiai értelemben azonosak, ugyanazt a nyelvet beszélik, és ugyanúgy kommunikálnak. Tartsd be a szabályokat, legyenek meg a határai és tudja mindig, hogy te vagy a falkavezér és hogy az ő helye hol van a falkában. Nagyon nehéz ellenállni a cukiságnak de hidd el, hogy megéri! Pici termetük miatt eleve több veszélynek vannak kitéve, de ha ez még harcias, támadó viselkedéssel párosul, úgy könnyen megtörténhet a baj, például egy nagyobb kutyával találkozva.