Ezekre fokozottan figyelj, ha a kutyáddal futsz

B. Krisztina

Egy jó gazdi tudja, hogy a kutyájának nem elég, ha kielégíti az alapvető szükségleteit, mint evés, ivás, orvosi ellátás. Egy nagy mozgásigényű kutyának biztosítani kell a megfelelően aktív életmódot is.

Sokan döntenek úgy, hogy saját futóedzéseiket összekötik a kutya sétáltatásával és lemozgatásával, így a gazdi sportra szánt idejét is együtt tölthetik és a kutya mozgásigénye is ki lesz elégítve. Kevesen tudják viszont, hogy bizonyos esetekben kifejezetten káros lehet a kutya egészségére a közös futás.

Az első és legfontosabb dolog, hogy kb. 9 hónapos koráig nem szabad hosszú távon és nem megfelelő felületen (pl. beton) futtatni a kutyát! A kiskutyák fejlődő csontjaira és a porcokra kifejezetten káros lehet és maradandó sérülést/deformációt okozhat, ha ilyen megerőltető „munkát” végeztetünk vele. Ne tévesszen meg, hogy a kutya látszólag élvezi a dolgot és jól elfárad. Különösen a nagy mozgásigényű, munka- és sportkutyákra jellemző, hogy nem ismerik fel a határaikat, a gazdinak kell figyelni arra, hogy ne hajszolja túl magát.

Fontos megvárni tehát, míg a kutyád megfelelő korba lép a „sporthoz”. Kölyök kutyát ne futass hosszú távon se pórázon, se póráz nélkül. Szakértők szerint maximum 1,5 km-t fuss a kutyáddal nagyjából 9 hónapos koráig. Ezt az életkort általánosságban ajánlják, de természetesen a kutya fajtájától is nagyban függ, hogy mikorra fejlődnek ki teljesen a csontjai, mikor lesz terhelhető. Egy jack russel például hamarabb eléri a terhelhető kort, egy nagy testű kutya lehet, hogy később. A legjobb, ha kikéred az állatorvosod véleményét, mielőtt fiatal kutyádat futni viszed.

A kutyáknál is fontos a bemelegítés

Ha elértétek a megfelelő kort és alig várjátok a közös futást, mindenképpen bemelegítéssel kezdjetek. Ez ugyanolyan fontos a kutyádnak, mint neked. Fokozatosan terheld a kutyát, először kisebb távokat fussatok és hagyj időt a regenerálódásra is.

Pórázon vagy szabadon?

Közterületen a szabályozás szerint csak pórázon vezetheted a kutyádat. Jó ha tudod azonban, hogy a futópórázra kötött kutya kénytelen a gazda tempójában kocogni, ami nem feltétlenül komfortos neki. Éppen ezért próbálj meg olyan helyen futni, ahol a kutya szabadon követhet téged, szaladgálhat és lassíthat vagy gyorsíthat a tempóján. Igen, nehéz ezt megoldani a városban, ezért ha pórázon futtatod, mindig figyelj a kutya kondijára, légzésére, mozgására!

Vannak olyan kutyák, akik egyértelműen jelzik, hogy elfáradtak és pihenésre van szükségük, de szép számmal akad olyan is, aki a végtelenségig hajszolja magát. Hallottam már olyan vizsláról, akinek levált a talpáról a bőr és még mindig futott. A te kutyádat te ismered a legjobban! Figyelj rá sport közben is!