5 dolog, amitől egy olcsóbbnak tűnő albérlet valójában drágább

Europress
Szita Mónika
A cikk támogatója az Otthonok&Megoldások

Hajlamosak vagyunk kizárólag az ár alapján megítélni dolgokat, pedig ez rengeteg buktatót rejt magában. Különösen akkor, ha egy albérletről van szó.

Egy lakás megannyi (kellemetlen) meglepetéssel szolgálhat idővel, amit első ránézésre nem, majd csak a hónap végi elszámoláson veszünk észre. Ezekre próbálunk most felkészíteni titeket. Avagy mutatjuk, mi mindenre figyeljetek még a bérleti díj nagyságán kívül, mielőtt aláírjátok a szerződést.

SAJÁT LAKÁS VAGY ALBÉRLET? 9 ÉRV A LAKÁSVÁSÁRLÁS MELLETT

Közös költség – Az ide tartozó tételek jellemzően a víz-, a csatorna- és a szemétszállítási díj, valamint a takarítás díja, de van, hogy még a felújítási alapot is beleveszik. Mivel a szokásaidtól és az életviteledtől függetlenül ezt minden hónapban fixen ki kell majd fizetned, a közös költség mértéke legyen fontos összehasonlítási pont, amikor ingatlanok között választasz.

Rezsi – Azaz a víz, a villany és a fűtés együttes „ára”. Ebből a hármasból az utóbbi a leginkább érzékeny pont, hiszen akár tízezer forintos nagyságrendben is befolyásolhatja egy lakás költségszintjét. Igyekezz minél többet megtudni a fűtési kondíciókról! Érdeklődj, hogy szigetelt-e az ingatlan, mennyire régiek a nyílászárók, és laknak-e a szomszédos lakásokban. De mind közül a legfontosabb: ha teheted, egyedi mérőórákkal ellátott lakást válassz!

6 JEL, HOGY IDEJE SAJÁT LAKÁSRA CSERÉLNI AZ ALBÉRLETET

Depozit – Ez ugyan egyszeri költség, de annál mérvadóbb. Bevett szokás, hogy a lakástulajdonosok biztonsági letétet kérnek a kulcsok átadásakor – ezzel alapvetően nincs is gond. Viszont az már nem mindegy, hogy hány havi lakbért kérnek el előre ilyen jogcímen, ahogyan az sem, hogy az összeg átadásáról születik-e mindkét fél által ellenjegyzett, bizonyító erejű papír.

16 TIPP, HOGYAN TEDD KEVÉS PÉNZBŐL OTTHONOSSÁ ALBÉRLETEDET

Parkolási lehetőség – Az autótulajdonosok számára neuralgikus pont ez. Főleg kevésbé forgalmasabb körzetekben a társasházakhoz és panellakásokhoz tartozik külön parkoló, ahol az ott lakók ingyen parkolhatnak. Ennek hiányában azonban az autófenntartás havi költsége a parkolódíjak miatt az egekbe is ugorhat.

Biztosítás – A legideálisabb felállás, ha a lakásnak van biztosítása, azt pedig a tulajdonos fizeti. Gyakran azonban a rafinált főbérlők megpróbálják ezt továbbhárítani a lakóikra. Újabb kicsinek tűnő tétel, ami – hozzáadva az eddigiekhez – hónapról hónapra bizony sokat számíthat.

“VÉGEZTEM AZ ALBÉRLETEKKEL!” – OLVASÓINK VALLOMÁSA AZ ALBÉRLETKERESÉSRŐL