Amit az ekcémáról tudni érdemes

Unsplash
JOY

Nagyon sok ember életét megkeseríti az ekcéma, mely olyan bőrbetegség, ami az esztétikai problémák mellett gyulladással és gyakori viszketéssel jár. A kiváltó ok és a megfelelő kezelés megtalálása sok időt vehet igénybe, de érdemes mielőbb utánajárni, hiszen a kellemetlen tünetek megszüntethetőek.

Pontosan mi az ekcéma?

Az ekcéma az egyik leggyakoribb bőrbetegség a világon, de valójában ez nem egyetlen konkrét betegséget jelöl, hanem mindazokat magába foglalja, melyek gyulladással és viszketéssel egyaránt járnak. A gyulladásnak különböző formái jelenhetnek meg a bőrön, vagyis nem ritka a bőrpír, a hámlás, a pörkképződés, a hólyagképződés, a duzzanat és a nedvedzés sem.

Mi válthatja ki az ekcémát?

Bár az ekcéma lehet öröklődő is, mégis az esetek nagyobb részében az egyes anyagokkal szembeni irritációra vagy allergiás reakcióra vezethető vissza a kialakulása. Az allergének a leggyakoribb esetekben olyan hétköznapi anyagok, amelyekkel bőrünk gyakran találkozik. Ilyenek például a bizsuékszerek, mosószerek, öblítőszerek, folyékony szappanok, tusfürdők, a fém óraszíjak, de egyes gyógyszerek, illetve néhány vegyi anyag, tisztítószerek szintén okozhatnak allergiás reakciót. A belsőleges allergének között gyakran kiváltó okként jelenik meg a glutén- és tejérzékenység is.

Az ekcéma tünetei főként ősztől tavaszig jelentkeznek legerősebben, ugyanis a hideg levegő fokozza a bőrszárazságot, ami gyakran kirepedező gyulladt bőrtünethez vezet.

Melyek az ekcéma tünetei, és mikor jelentkeznek?

Az ekcéma tünetei közé sorolhatjuk a heves viszketést, a bőr kivörösödését, hólyagok megjelenését és kifakadását egyaránt. Alapvető bőrtünet a bőr szárazsága, hámlása, amelyet rendszerint viszketés kísér. A kiváltó okok meghatározása mindenképpen orvosi vizsgálatokat igényel, amelyek epicutan bőrtesztekkel vagy vérvizsgálatokkal azonosítják a kiváltó allergéneket. Súlyosabb esetekben, amikor a kiváltó okok nem azonosíthatóak egyértelműen, immunológiai vizsgálatok javasoltak.

Az első ekcémás tünetek az esetek jelentős többségében csak később jelentkeznek, általában 1-2 nappal az allergén anyaggal való érintkezés után, de előfordul az is, hogy csak 10 nappal utána. Tovább nehezítheti a helyzetet, hogy miután megszűnt az allergénnel való érintkezés, az állapot tovább romolhat, megfelelő kezelés nélkül akár hónapokig is fennállhatnak a tünetek.

Azonban az ekcémás tünetek enyhítésében különféle szerek lehetnek a segítségedre, ilyenek a Dr. Hertelendy-féle hypoallergén tusfürdők, az ekcémaápoló krémek és a viszketés elleni gél is.

Azonban mielőtt bármelyik készítményt alkalmazni kezdenéd, a kockázatokról és mellékhatásokról kérdezd meg kezelőorvosodat vagy gyógyszerészedet!