Eddig tart valójában a mézesheteknek nevezett időszak egy kapcsolatban

Joanna Nix-Walkup on Unsplash
Barna Borbála

A romkomokkal ellentétben az életben éppen a happy end után kezdődnek csak el igazán a románcok, hiszen ekkor ismerjük meg igazán a párunkat.

Bár a romantikus filmek megpróbálják elhitetni velünk, hogy a legnagyobb szerelmek semmit sem változnak az évek során, a valóságban jól tudjuk, hogy a mézesheteknek keresztelt időszak napjai meg vannak számlálva. Ez persze nem feltétlenül jelenti azt, hogy a kapcsolatunk válságba kerülne, mindazonáltal tagadhatatlan, hogy kezdetben hajlamosak vagyunk rózsaszín szemüvegen át nézni a partnerünket. Sőt, ilyenkor könnyedén figyelmen kívül hagyhatjuk az esetleges konfliktusforrásokat, illetve a red flageket is: a párunk mintha képtelen lenne bármit is rosszul csinálni és minden pillanatot az ő társaságukban szeretnénk tölteni. De amint a mézeshetek véget érnek, a felhőtlen boldogság helyét bizonytalanság veheti át és sokan megkérdőjelezik a románcuk jövőjét is…

Olvasd el ezt is!
5 dolog, amit egy szerelmes férfi sosem csinál egy nővel

Mennyi akkor az annyi?

Mivel nincs két egyforma kapcsolat, így hiába is kutatnánk egy általánosan érvényes szabály után, ami előrevetíthetné a mézesheteink hosszát. A szakértők azt mondják, ez a fázis többnyire pár hónapig, de legfeljebb néhány évig tarthat – attól függően, hogy mennyi időt töltünk együtt eleinte. Az újdonság varázsa ugyanis jóval hamarabb elhalványulhat, ha az első hetekben összeköltözünk a szerelmünkkel, míg egy távkapcsolatban lassabban múlhat el a mágia - hála a viszontlátás örömének. Vannak, akik szó szerint egy pillanat alatt döbbennek rá, hogy a nászutas szakaszuk hivatalosan is lezárult: néha egy óriási vita az, ami ráébreszti a párokat arra, hogy eddig szemet hunytak a különbözőségeik felett. A románcok jelentős részében azonban egy lassú folyamatról van szó, amiben a rózsaszín köd fokozatosan oszlik fel. Az utóbbi forgatókönyvben a felek napról napra egyre több olyan apróságot fedeznek fel a másikban, ami bosszantja őket, kevesebb energiát fordítanak arra, hogy fenntartsák a partnerük vonzalmát és érdeklődését, illetve már nem értenek egyet mindenbe.

A boldog párkapcsolat titka te magad vagy!

A romkomokkal ellentétben a pszichológusok egyáltalán nem szeretnék azt a hamis illúziót kelteni senkiben, miszerint a mézeshetek egy kis odafigyeléssel akár örökké tarthatnak. Ennek ellenére még ők is egyetértenek abban, hogy ha tudatosan foglalkozunk vele, akkor bizony meghosszabbíthatjuk a tartózkodásunkat a képzeletbeli nászutas lakosztályunkban. A szakemberek úgy látják, ha valaki dolgozik az önmagával való egészséges kapcsolatán, annak a szerelmével való viszonya is sokkal inkább virágozni fog. Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy bármennyire is nehezen szakadsz el a párodtól a korai hetekben, furcsamódon éppen kettőtökért meg kell tenned azt: szervezz programot a barátnőiddel, szánj időt a hobbidra és ne felejtkezz el az önreflexióval töltött percekről sem. Ugyanilyen lényeges a hatékony, nyílt kommunikáció fejlesztése is, hiszen nem mindegy, hogyan kezelitek a nézeteltéréseiteket. És ami a legfontosabb: Ne félj attól, hogy el kell búcsúznotok a mézesheteitektől! A románcotok talán nem tűnik többé hibátlannak, de annál őszintébb és erősebb alapokra épül majd tovább… Úgyhogy, élvezd csak a filmbe illő tündérmeséteket, amíg lehet, de ne aggódj azon, hogy mi várhat rátok utána

Olvasd el ezt is!
Hollywoodi párok, akiknek tiszavirág életű kapcsolata egy egész világot kiábrándított

Ezt tudtad?

Nézd meg a galériánkat - 5 kép
5 dolog, ami miatt sokan akkor is félrelépnek, ha szerelmesek a párjukba