Az alábbi módon hatnak a fejedben cikázó gondolatok a párkapcsolatodra

Unsplash/Hannah Olingen
Kata

Vannak úgynevezett automatikus gondolataink, amelyek észrevétlenül repeszthetik meg a kapcsolatunkban a bizalmat.

A párkapcsolati stressz nagyon sokféle negatív érzelemmel járhat, mint például haraggal, félelemmel, szomorúsággal vagy undorral. A kognitív viselkedésterápia már „megtanította” nekünk, hogy ezek mind úgynevezett automatikus gondolatok eredményei, amelyek teljesen spontának, de nem éppen pontosak vagy hasznosak. Egy szerelmi kapcsolatban mindkét fél gyakran él meg automatikus gondolatokat azzal összefüggésben, hogyan viselkedik a társa.

Mindezzel kapcsolatban az első és a legfontosabb, amit tehetsz, hogy átgondolod, mi az, amit te irányítasz. A rossz hír, hogy a másik viselkedését nem kontrollálhatod, a jó viszont az, hogy a sajátodat igen. Magyarul, ha elkezdesz tudatosan odafigyelni az automatikus gondolataidra vele kapcsolatban, sok rossz érzéstől, félreértéstől, de akár konfliktustól is megkímélheted magatokat.

Olvasd el ezt is!
7 toxikus párkapcsolat a filmvásznon, amiről sosem gondoltuk volna, hogy azok lennének

Ha automatikus gondolaton kapod magad, alaposan megfigyelheted, vajon honnan jött? Tényleg okod van ezt gondolni? Tegyük fel, hogy a párod késve ér haza este, a te agyadon pedig azonnal átsuhan a következő:

„Tuti, hogy azért, mert kerül engem!”

Amikor egy ilyenen kapod magad, azonnal nézz utána a fejedben, hogy tényleg igaz lehet-e, vagy nulla százalék ennek az esélye, csak valamilyen korábbi lelki sebed reagált a mélyről. Keress racionális magyarázatot, lehet, hogy dugó volt, túlórázott, vagy beugrott valahova enni valamit. Van bármi más jel, ami arra utalhat, hogy tényleg kerül téged? Ha a válasz nem, akkor megnyugodhatsz és elengedheted a felesleges feszültséget.

Ha többet szeretnél megtudni az automatikus gondolatok hatásáról a párkapcsolatodra,

tudj meg róluk mindent alábbi galériánkból!

Nézd meg a galériánkat - 4 kép
4 fontos dolog az automatikus gondolatokról és a párkapcsolatokról