Pattanásnak hiszed, pedig tilos nyomkodni! A kásadaganat jellemzői és eltávolítása

Unsplash/Hichem Dahmani
Kata

Atheroma, kásadaganat, zsírdaganat: sok néven ismert az az egészségügyi probléma, amit valójában a legtöbben tévesen pattanásnak hisznek.

Az atheroma csak első pillantásra hasonlít egy pattanásra, de sokan mégis hiszik, hogy az utóbbiról van szó, így nem igazán tesznek semmit annak érdekében, hogy megszabaduljanak tőle. (Pedig a pattanás is utalhat betegségre!) Ez hiba, ugyanis valójában egy olyan problémáról van szó, amely akár komoly egészségügyi kockázatot is jelenthet. Begyulladhat, elfertőződhet, emiatt pedig maradandó nyomot hagyhat a bőrön. De azért nem kell megijedned, segítünk, hogy könnyen felismerd, ha esetleg a te pofidon is ez tűnt fel!

Az atheroma nem pattanás!

Az atheroma, más nevein zsírdaganat, kásadaganat vagy faggyúmirigy daganat egy jóindulatú, közvetlenül a bőr alatt elhelyezkedő, tömött, tokkal rendelkező elváltozás. Akkor alakul ki, ha a faggyúmirigyek kivezetőcsöve elzáródik, aminek következtében a folyamatosan termelődő, kásás állagú faggyú kitágítja a mirigytömlőt. Az orvosoknak egyelőre nincs egyértelmű válasza arra, miért történik ez egyeseknél, arra gyanakszanak, hogy elsősorban genetikai hajlam tehet róla, esetleg az étrend, illetve azt is megállapították, hogy 30 éves kor után gyakoribb az előfordulása.

Atheroma a test bármely területén megjelenhet, azonban valamiért mégis az olyan testtájakon gyakoribb, ahol az illető bőre pattanásokra is hajlamosabb, tehát az arcon, háton, a fül környékén. Alapvetően kozmetikai problémaként tekintenek rá, azonban előfordul, hogy a késői felismerés miatt a zsírdaganat már begyulladt, elfertőződött, esetleg tályog alakult ki miatta. Ilyenkor azonnal orvoshoz kell menni vele, ha nincs más, akkor az ügyeletre!

Az orvos első dolga ilyenkor a seb alapos kitisztítása, majd kimetszi a bőrből a daganatot, fertőtlenít és összevarrja a sebet. Ezt természetesen helyi érzéstelenítéssel végzik, tehát jó esetben fájdalmat nem érzel majd, maximum csak egy kis kellemetlenséget. Sajnos, ha a doki nem elég alapos, az atheroma később kiújulhat.

forrás: Unsplash/Barbara Krysztofiak
Nem minden pattanás, ami annak tűnik!

Így ismerd fel az atheromát!

Első ránézésre az atheroma tényleg olyan lehet, mint egy durvább pattanás, főleg amiatt, hogy a váladék is hasonlóképpen távozik belőle. Amennyiben többször megpróbáltad már eltávolítani, kozmetikus segítségét is kérted, mégis visszatért, érdemes felkeresned egy bőrgyógyászt, hogy nézze meg. Minél előbb mész szakorvoshoz, annál kisebb vágásra lesz szükség, ami az arcod esetében különösen fontos szempont lehet, úgyhogy ne halogasd!