A segítőkutya képzés egy rendkívül összetett folyamat

segitokutya.net
B. Krisztina

A Joy Tündér segítségével a NEO Segítőkutyás Közhasznú Egyesületet támogathatjátok májusban, ezzel segítve törekvésüket, hogy minél több sérült ember életét könnyítse meg egy segítőkutya lelki és fizikai támogatással.

Ahhoz, hogy valakinek segítő kutyája legyen, nagyon sok várakozásra, szerencsére, kitartásra és elhivatottságra van szüksége.

Mányik Richárddal, a NEO vezetőjével arról beszélgettünk, hogy milyen út vezet a jelentkezéstől a "gazdisodásig"

Hogyan lehet bekerülni a programba?

A jelentkezés egy egyszerű folyamat, viszont sok körülmény határozza meg a képzési programba kerülést. Önkéntesen dolgozunk mindannyian, ez már önmagában is behatárolja kapacitásunkat, ráadásul a képzés idő és energia igényes, a pályázati úton elérhető támogatás pedig nagyon bizonytalan és csekély. Maga a képzési módszer is többféle lehet, pl. nevelőszülő bevonásával vagy gazdánál képzés. A kutya méret és fajta választása (kicsi, közép, nagy, kutya temperamentuma) további variációkat ad az egyenlethez, de ugyanígy a jelentkező lakhelye (lakás, ház, vidék, város), életkora (gyermek, felnőtt), aktivitása (munkába jár, nyugdíjas) és persze a jelentkező speciális igénye, hogy mire legyen képezve a kutya. Amennyiben ez a sok változó ideális arányba kerül akkor indulhat a képzés.

forrás: segitokutya.net

Mennyi idő, míg valakinek segítőkutyája lesz?

Ideális esetben van egy motivált jelentkezőnk, ha találunk megfelelő kölyök kutyát, továbbá van nevelőszülő és kiképzői kapacitásunk is, akkor 1,5-2 év múlva jó eséllyel meg is lehet a segítőkutya minősítés. Ez egy komoly vizsgát jelent, kirendelt vizsgabiztosokkal, videón és jegyzőkönyvvel dokumentált vizsga anyaggal.

A képzés hosszútávú folyamat, nagy elköteleződést jelent mind a leendő gazdától, mind a kiképző szervezettől egyaránt, hiszen a sikeres segítőkutya vizsga után is kapcsolatban maradnak valamilyen szinten, mivel egy kutyát utógondozásban is kell részesíteni, nyomon kell követni egészségügyi és képzettségi állapotát.


Mik a rendszer legnagyobb problémái?

A kiképző szervezetek által nyújtott kapacitás és a jelentkezők létszáma közötti szakadék a rendszer legnagyobb problémája. Nagyon kevesen vannak azzal tisztában hogy többféle segítőkutya létezik, általánosan a vakvezető kutyákkal azonosítják az emberek a sérültek mellett dolgozó kutyákat. Jómagam kerekesszékesként közlekedem, mozgássérült-segítőkutyámról beszélgetve sok ember rákérdez, hogy akkor most vak vagyok? Persze a vakvezető kutyáknak nagy a múltja és ezért az ismertségük is nagy, reményeink szerint a többi segítőkutya típust is az emberek hamarosan ugyanígy fogják ismerni.

Ne feledd, most 10 Ft-tal támogatod a segítőkutya képzést, ha megvásárolod a Joy Magazin májusi számát.